Na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny?

Przeznaczenie kredytu hipotecznego, wbrew dość powszechnie występującym przekonaniom, jest zagadnieniem szerszym niż by się mogło wydawać. W istocie, co do zasady jest to produkt finansowy zorientowany przede wszystkim na zaspokojenie celów mieszkaniowych kredytobiorcy, między innym stąd jego potoczna nazwa - kredyt mieszkaniowy. Niemniej jednak, na liście pt. "Na co można wziąć kredyt hipoteczny", zapewne znalazłoby się kilka pozycji, które dla szerokiej grupy klientów mogłyby okazać się sporym zaskoczeniem. Zatem zastanawiając się, co można sfinansować kredytem hipotecznym, zakres zastosowań powinien sięgać znacznie szerzej niż w obrębie zakupu mieszkania, czy budowy domu.

Na co kredyt hipoteczny?

Warto podkreślić, ze kredyt mieszkaniowy to produkt dedykowany klientowi indywidualnemu. Zdarza się, że klienci prowadzący działalność gospodarczą mylą pojęcie klasycznego kredytu hipotecznego, z kredytem lub pożyczką zabezpieczoną na hipotece. Warto pamiętać, że klasyczna forma kredytu hipotecznego wyklucza możliwość finansowania celów związanych z działalnością gospodarczą, innymi słowy - komercyjnych. Nie oznacza to oczywiście, że klient prowadzący działalność gospodarczą nie może postarać się o kredyt mieszkaniowy, wręcz przeciwnie. Ważne jednak aby przeznaczył kredyt zgodnie z tym, na jakie cele można przeznaczyć będącą przedmiotem rozważań hipoteką.

Kredyt hipoteczny - przeznaczenie

Do podstawowych celów, na które przeznaczysz swój kredyt hipoteczny należą cele mieszkaniowe. Warto jednak pamiętać, że przy zachowaniu pewnych akceptowanych parametrów, kredyt hipoteczny na dowolny cel - przynajmniej w części, jest również możliwy.

WAŻNE - CELE MOŻNA ŁĄCZYĆ

Istotną dla Ciebie wiadomością jest fakt, iż wiele z wymienionych powyżej celów można (a czasami nawet trzeba) ze sobą połączyć. Do oczywistych połączeń zaliczymy kredyt na zakup domu czy mieszkania, połączony z celem zorientowanym na jego remont lub wykończenie. Dodatkowo możliwe jest np. połączenie zakupu działki budowlanej wraz z kredytem na budowę domu oraz jego wykończenie. Każdy z występujących celów mieszkaniowych możesz połączyć z celem konsolidacyjnym lub konsumpcyjnym. Istotnym jest natomiast fakt, że aby kredyt był kredytem hipotecznym i funkcjonował na warunkach kredytu hipotecznego (również w sferze opłacalności cenowej), musi realizować przynajmniej jeden z celów typowo mieszkaniowych.

BEZPŁATNA KONSULTACJA

Umów się na bezpłatną konsultację i wykonaj pierwszy krok w stronę świadomego, bezpiecznego i opłacalnego kredytu hipotecznego.

Czy Bank weryfikuje na co przeznaczyłem pozyskany kredyt hipoteczny?

W przypadku celów zakupowych trudno mówić o jakiejkolwiek weryfikacji, ponieważ w praktyce środki z kredytu uruchamiane są i przekazywane bezpośrednio na rachunek zbywcy nieruchomości - wyszczególniony w akcie notarialnym sprzedaży. Sytuacja wygląda bloźniaczo, kiedy mówimy o refinansowaniu kredytu hipotecznego lub celu konsolidacyjnycm - tutaj również środki z Twojej nowo-zaciągniętej hipoteki powędrują bezośrednio na stosowne konta, dedykowane całkowitej spłacie poszczególnych kredytów. Sprawa jest znacznie ciekawsza, w przypadku kredytów budowlano-hipotecznych.Pozyskując kredyt hipoteczny na budowę domu, lub przeprowadzenie prac remontowych - rozliczamy się przede wszystkim z wykonania poszczególnych prac zadeklarowanych w załączonych do wniosku kosztorysach. Oznacza to, że Bank nie 'śledzi' przepływu każdej kredytowej złotówki, a interesuje go raczej efekt końcowy lub w przypadku budowy domu - efekt wykorzystania poszczególnych transz kredytowych. Pozostawia to dosyć elastyczne pole manewru i z jednej strony odtwiera ciekawe mozliwości, z drugiej natomiast wymaga również dobrego planowania.

Sprawdź również