Mamy w Polsce wielu zaradnych, ambitnych i przedsiębiorczych ludzi. Chcą brać sprawy w swoje ręce, zyskać niezależność i najzwyczajniej zacząć zarabiać więcej. Doskonale wiedzą dlaczego warto otworzyć własną firmę i są na to gotowi.

Często jednak zdarza się tak, że po prostu brakuje im funduszy i zastanawiają się jak zdobyć środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Trudnodostępne i drogie kredyty nie są zbyt dobrą opcją, a pożyczka od rodziny z różnych (całkowicie zrozumiałych) względów nie wchodzi w grę. Dofinansowanie na otwarcie firmy może okazać się kluczem, który otwiera drzwi do realizacji planów co do własnej działalności gospodarczej.

Bezzwrotne dotacje na otwarcie firmy pomagają w pokryciu kosztów startowych i znacznie ograniczają ryzyko, z którym wiązałoby się zainwestowanie całych swoich oszczędności lub co gorsza – zapożyczenie się. Co więcej – pozyskanie dofinansowania jest często uzależnione od przedstawienia biznesplanu. Możesz go przygotować osobiście, lub może to zrobić dla Ciebie ekspert od dotacji na założenie firmy. Jedno nie ulega wątpliwości – przygotowanie biznesplanu pod dotację, pomaga w opracowaniu najważniejszych założeń, dokładnym przemyśleniu i zaplanowaniu Twojej firmy, a to znacznie zwiększa szanse nie tylko na dotacje na start, ale również na prowadzenie satysfakcjonującego i zarabiającego biznesu.

Dotacja na otwarcie firmy - kto może skorzystać?

Osoby planujące otwarcie firmy często zastanawiają się jakie warunki trzeba spełnić aby pozyskać bezzwrotne dofinansowanie na założenie firmy lub niskooprocentowaną pożyczkę z UE. Konkretne warunki formalne i wymagania różnią się w zależności od rozwiązania, ale do najpowszechniej występujących trzeba zaliczyć:

  • STATUS ZAWODOWY - posiadanie statusu osoby bezrobotnej może być konieczne lub dodatkowo premiowane
  • DOŚWIADCZENIE/WYKSZTAŁCENIE - w branży planowanego biznesu
  • ZABEZPIECZENIE - wymagane przy większości dotacji, mogą to być np. poręczyciele lub hipoteka na nieruchomości
  • MIEJSCE PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI - kwestia lokalizacji oraz przystosowania ewentualnego lokalu do rodzaju planowanej działalności

Przed zdecydowaniem się na konkretną formę wsparcia, warto sprawdzić dostępność środków w Twoim regionie oraz przede wszystkim zweryfikować realne szanse na pozyskanie dofinansowania.

Dofinansowanie na otwarcie firmy 2024

Jakie dotacje na otwarcie firmy można pozyskać w 2024 r.? Pozyskujemy bezzwrotne dotacje na otwarcie działalności gospodarczej oraz niskooprocentowane pożyczki na uruchomienie biznesu. Planując otwarcie działalności gospodarczej w 2024 r. masz do dyspozycji następujące możliwości:

Jak skutecznie pozyskać bezzwrotne dotacje na założenie firmy?

Żeby skutecznie pozyskać wsparcie na uruchomienie firmy, trzeba przede wszystkim spełnić wszystkie wymagania formalne dla danego rodzaju pomocy. Konieczne jest przygotowanie dokumentów – napisanie wniosku o dofinansowanie na otwarcie firmy, biznesplanu oraz pozostałych wymaganych załączników. Ważne jest aby dochować kluczowych terminów i działać zgodnie z wytycznymi instytucji przyjmujących wnioski. Stopień trudności całego procesu, jak i przygotowania poszczególnych dokumentów różni się w zależności od rodzaju wnioskowanego dofinansowania oraz planowanego biznesu. W przygotowaniu dokumentacji przydatna będzie oczywiście znajomość branży planowanego biznesu i potencjalna wiedza ekspercka, ale nie obejdzie się też bez przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu marketingu, finansów (w tym księgowości i podatków), czy prawa związanego z prowadzeniem działalności. Warto oczywiście wiedzieć jak napisać dobry biznesplan, który obok wniosku jest podstawowym i kluczowym elementem układanki.

Pomoc w pozyskaniu dofinansowania na założenie firmy

Oferujemy kompleksowe wsparcie w pozyskaniu dofinansowania na uruchomienie firmy. Nasi eksperci posiadają wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu dokumentacji pod dotacje na założenie firmy z urzędu pracy, dofinansowanie na rozpoczęcie działalności z LGD, dotacje unijne na otwarcie firmy oraz preferencyjne pożyczki na pierwszy biznes. Posiadamy bardzo wysoką skuteczność, ponieważ każdą współpracę poprzedzamy rzetelną analizą wstępną, która pozwala sprawdzić realne szanse na pozyskanie danego wsparcia. Nasi Klienci cenią nas przede wszystkim za skuteczność, dobrą komunikację (nie owijamy w bawełnę i jesteśmy praktycznie zawsze pod telefonem i mailem), praktyczną wiedzę oraz zaangażowanie. Ich zadowolenie potwierdzają liczne, pozytywne opinie oraz referencje.

  • 1)Analiza wstępna

    To najczęściej krótka, 20-30 minutowa rozmowa, której celem jest sprawdzenie: jakie dofinansowanie jest dla Ciebie dostępne oraz jakie są realne szanse na pozyskanie dotacji. Dzięki wstępnej analizie dowiesz się jakie masz szanse na dotacje, jakie są podstawowe warunki oraz na co zwrócić szczególną uwagę. Jeżeli z jakichś względów okaże się, że pozyskanie wsparcia w Twoim przypadku nie będzie możliwe – zaoszczędzisz cenny czas i pieniądze.
  • 2)Podpisanie umowy i rozpoczęcie współpracy.

    Jeżeli wynik analizy jest pozytywny, a Ty zdecydowany na współpracę – podpisujemy umowę i zaczynamy działać. Słowa mają wielką wagę, ale przy tak ważnym wydarzeniu jak otwarcie własnej firmy, klienci najczęściej chcą mieć zabezpieczenie w podpisanej umowie. Zdecydowanie się z tym zgadzamy i działamy tylko w taki sposób.
  • 3)Przygotowanie dokumentacji

    W kolejnym kroku zbieramy niezbędne informacje i dokumenty, które posłużą nam do napisania wniosku o dofinansowanie oraz przygotowanie atrakcyjnego biznesplanu. Dokumenty przygotowujemy tak, aby spełniały wymogi i upodobania danej instytucji i zwiększały szanse na pozyskanie dotacji na założenie firmy do maksimum. Kiedy wszystko jest gotowe, otrzymujesz jasne i konkretne wskazówki co do tego w jaki sposób złożyć dokumentację w instytucji prowadzącej nabór.
  • 4)Ocena po stronie Instytucji udzielającej dofinansowanie

    Złożona przez Ciebie aplikacja jest analizowana. Czasem zdarza się tak, że pojawia się prośba o dodatkowe wyjaśnienia, uzupełnienia lub drobne poprawki. Jako firma pisząca wniosek o bezzwrotną dotację na otwarcie firmy – pomagamy również na tym etapie. Warto zwrócić uwagę, czy ekspert z którym zdecydowałeś się nawiązać współprace gwarantuje również wsparcie na tym etapie, ponieważ samodzielne składanie wyjaśnień lub nanoszenie poprawek do dokumentacji, którą przygotowywał ktoś inny – często okazuje się wyzwaniem.
  • 5)Decyzja, umowa, zarejestrowanie i rozpoczęcie działalności gospodarczej

    Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymujesz oficjalną decyzję o otrzymaniu dotacji na założenie firmy. Podpisujesz umowę, rejestrujesz działalność (samodzielnie lub np. pomocą naszego eksperta), a Instytucja udzielająca wsparcia wypłaca środki z dofinansowania.
  • 6)Wydatkowanie i rozliczenie środków z dotacji

    Nie pozostało nic innego jak sfinansować zakup zadeklarowanych we wniosku o dofinansowanie wydatków oraz rozliczyć ich wydatkowanie z Instytucją wypłacającą dofinansowanie. Rozliczenie środków z dofinansowania na otwarcie firmy to bardzo ważny etap, ponieważ ewentualne nieprawidłowości mogą skutkować koniecznością zwrócenia części dotacji lub co gorsza – wypowiedzeniem umowy. Warto zwrócić uwagę, czy Twój ekspert od dotacji na otwarcie firmy pomaga również w prawidłowym rozliczeniu środków. U nas masz tą usługę w standardzie.

Firma pisząca wniosek o dofinansowanie na otwarcie firmy - co zawiera usługa?

Oferujemy kompleksową pomoc w pozyskaniu bezzwrotnej dotacji na założenie działalności gospodarczej. Na co możesz liczyć?

  • Przeanalizujemy Twoje szanse na pozyskanie dotacji,
  • Przekażemy wytyczne w zakresie koniecznych do zebrania danych i dokumentów,
  • Przygotujemy dla Ciebie skuteczny wniosek o dotację na otwarcie firmy orz wszystkie wymagane załączniki
  • Opracujemy i sporządzimy atrakcyjny BIZNESPLAN, spełniający wymagania i upodobania instytucji organizującej nabór,
  • Przygotujemy Cię do złożenia dokumentacji, dając jasne i klarowne wytyczne,
  • Pomożemy w ewentualnych poprawkach, wyjaśnieniach i uzupełnieniach na etapie oceny wniosku przez urząd,
  • Przygotujemy Cię do podpisania umowy i pomożemy w zarejestrowaniu działalności gospodarczej,
  • Podpowiedzi w zakresie księgowości i wyboru najbardziej opłacalnej formy opodatkowania działalności masz w cenie – (Financial Matter to także nowoczesne Biuro Rachunkowe),
  • Otrzymasz wsparcie również w skutecznym rozliczeniu otrzymanego wsparcia.

Kluczowym dokumentem, który ma największe znaczenie w kontekście otrzymania dotacji jest Biznesplan. W Financial Matter przygotowujemy unikatowe, spersonalizowane biznesplany, których podstawą opracowania jest Twoja indywidualna wizja biznesu, wzbogaconą o naszą praktyczną wiedzę ekspercką. Nie stosujemy gotowców i nie kopiujemy biznesplanów innych Klientów. To wielokrotnie zwiększa szanse na pozyskanie dotacji i znacznie zmniejsza ryzyko problemów z jej rozliczeniem.

 

Przygotowanie dokumentacji pod dotacje na otwarcie firmy - koszt

Ile kosztuje przygotowanie dokumentacji potrzebnej do pozyskania dofinansowania? Wysokość wynagrodzenia zależy od takich czynników jak: rodzaj wnioskowanego wsparcia, zakres wymaganych do przygotowania dokumentów, rodzaj planowanego biznesu, ilość oraz rodzaj przewidzianych do pokrycia kosztów. Inny będzie koszt napisania wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy, a inny za przygotowanie wniosku pod dofinansowanie z LGD. Oprócz samej wysokości kosztów istotny jest również sposób wynagradzania proponowany przez eksperta. Więcej o sposobach wynagradzania oraz ich następstwach przeczytasz w artykule Jak wybrać firmę, która napisze wniosek o dotację na rozpoczęcie działalności? Nasza propozycja wygląda następująco:

  • OPŁATA WSTĘPNA - płatna po dokładnym zweryfikowaniu szans na pozyskanie dotacji, po podpisaniu umowy dotyczącej współpracy

W przypadku odrzucenia dokumentacji z przyczyn formalnych, leżących po naszej stronie - gwarantujemy zwrot opłaty wstępnej - ZAPIS W UMOWIE.

  • WYNAGRODZENIE ZA SUKCES - płatne tylko w przypadku skutecznego pozyskania dofinansowania, po uzyskaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu środków.

Ile kosztuje pozyskanie dofinansowania na otwarcie firmy?