Pożyczki unijne dla firm - kto może się starać?

Pożyczki unijne dla firm to doskonała opcja dla tych przedsiębiorstw, które szukają najtańszych, dostępnych na rynku instrumentów finansowych lub które z różnych względów nie mogą pozyskać finansowania z innych źródeł – np. w Banku. Czasem przyczyną braku dostępnych ofert bankowych jest krótki okres prowadzenia działalności, a innym razem brak historii kredytowej czy ograniczona zdolność finansowa do spłaty.

Oferta pożyczek unijnych to świetna alternatywa, ponieważ mogą starać się o nie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a nawet startupy. Fundusze pożyczkowe udzielające takiej formy pomocy cechują się bardziej liberalnym podejściem do historii kredytowej i zdolności finansowej klienta ,niż banki komercyjne. Co więcej, mają zdecydowanie korzystniejsze warunki, m.in. brak prowizji i wyjątkowo niskie lub zerowe oprocentowanie.

Jako profesjonalny doradca finansowy Poznań udzielamy naszym klientom kompleksowego wsparcia w uzyskaniu pożyczki na rozwój konkretnych, biznesowych celów. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych informacji na ten temat:

MAPA DOSTĘPNOŚCI POZYCZEK UNIJNYCH

Dostępne pożyczki unijne - przykładowe cele finansowania

Pożyczki unijne udzielane są na konkretne cele, z których przedsiębiorca musi się wywiązać. Mogą się one różnić w zależności od danej oferty, gdyż każda z nich skierowana jest dla innej grupy odbiorców i dla innego rodzaju przedsięwzięć.

Dostępne opcje to: pożyczki inwestycyjne, obrotowe, inwestycyjno-obrotowe , płynnościowe, ‘’na start’’ i hipoteczne. Oferta została przygotowana dla 15 regionów Polski i jest obsługiwana przez instytucje finansujące współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (jak np. Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy).

Pożyczka inwestycyjna
Pożyczki inwestycyjne przeznaczone mogą zostać na takie cele jak: budowa/remont/modernizacja budynku firmowego, zakup maszyny/pojazdu/urządzenia/oprogramowania, wdrażanie nowych/innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych lub technologicznych, unowocześnianie wyposażenia przedsiębiorstwa.
Pożyczka obrotowa
Środki pozyskane w ramach pożyczki obrotowej mogą zostać spożytkowane na: zakup towarów, materiałów, produktów i półproduktów, pokrycie kosztów najmów, finansowanie kapitału obrotowego, wynagrodzenia, wszelkiego rodzaju usługi obce, a także należności i podatku VAT.
Pożyczka inwestycyjno-obrotowa
W ramach pożyczki inwestycyjno-obrotowej opłacone mogą zostać zarówno cele inwestycyjne, jak i wiążące się z nimi wydatki obrotowe opisane powyżej (na przykład w przypadku inwestycji w postaci otwarcia nowego sklepu, wydatkiem obrotowym może być jego zatowarowanie).
Pożyczka płynnościowa
Pożyczki płynnościowe można przeznaczyć na pokrycie bieżących wydatków przedsiębiorstw, w tym: wypłata wynagrodzeń pracowników, podatki i wszelkie zobowiązania z tytułów publiczno-prawnych, pokrycie kosztów użytkowania nieruchomości i infrastruktury, uregulowanie zobowiązań handlowych z kontrahentami + wszystkie cele dostępne w ramach pożyczki obrotowej.
Pożyczka hipoteczna
W ramach pożyczki hipotecznej sfinansować można zakup nieruchomości komercyjnych, w tym: magazynów, biurowców, hoteli, pensjonatów, lokali usługowych, a także gruntów.
Pożyczka "na start"
Jest to specyficzna forma pożyczki, gdyż przeznaczona jest na cele związane z otwarciem działalności gospodarczej, zaś jej odbiorcami mogą być osoby posiadające status bezrobotnych, studenci i absolwenci, opiekuni osób niepełnosprawnych, jak i osoby spełniające dane dla konkretnej oferty kryteria wiekowe.

Pożyczki unijne dla kogo?

Pożyczki unijne są dostępne dla zupełnie nowych firm, tych działających od lat, a także dla osób planujących założenie działalności gospodarczej.

Środki można spożytkować na różne cele. Przedsiębiorcy najczęściej przeznaczają je na budowę i remont nieruchomości firmowych, adaptację i wyposażenie pomieszczeń, zakup oprogramowania lub środków trwałych, a także na bieżącą działalność firmy.

Ważną kwestią jest fakt, że ubiegając się o pożyczki unijne dla firm, nie trzeba mieć zarejestrowanej działalności. Może być również zawieszona, ale przed podpisaniem umowy należy ją wznowić. Fundusz pożyczkowy w znakomitej większości przypadków nie udzieli finansowania przedsiębiorcom mającym bieżące zaległości lub opóźnienia w ZUS czy US lub spóźniają się ze spłatą zawartego układu ratalnego w ww. instytucjach. Dodatkowo potencjalny pożyczkobiorca powinien być wolny od negatywnych wpisów w bazach typu BIG i KRD, a także nie może posiadać wypowiedzianych lub odzyskanych kredytów. Akceptowane są sporadyczne opóźnienia w BIK, lecz najlepiej aby nie przekraczały 60 dni. (w Banku taką barierą są opóźnienia rzędu 30 dni).

Poza tym warto wiedzieć, że są to instrumenty celowe, czyli przeznaczone na konkretne, określone we wniosku przedsięwzięcia. Z wydatkowanych środków trzeba się rozliczyć na podstawie m.in. odpowiednich zestawień oraz dokumentów księgowych.

Potrzebujesz bezpośredniej pomocy w uzyskaniu pożyczki unijnej? Financial Matter - doświadczony ekspert finansowy w Poznaniu - udzieli Ci wszelkich niezbędnych informacji oraz wsparcia w przygotowaniu wniosku. Opracujemy prognozy, przygotujemy biznesplan lub jego elementy, zajmiemy się uczynieniem Twojej aplikacji kompletną oraz odznaczającej się wysoką jakością przygotowania.  Oprócz tego oferujemy pomoc w procesie rozliczania pożyczek. Wszystko to w ramach jednej, kompleksowej usługi.

Podsumowując, oferta jest skierowana do firm i grup kapitałowych należących do segmentu MŚP.

Pożyczki unijne dla firm - koszty

Niskie oprocentowanie i brak prowizji:

  • W banku komercyjnym, kredyt inwestycyjny to roczny koszt rzędu 5-7%, do czego zwykle dolicza się kilka procent prowizji. Za to pożyczki unijne mogą być oprocentowane już od 0%, a w dodatku najczęściej nie wymagają zapłaty prowizji za udzielenie. W długim terminie jest to oszczędność rzędu od kilkunastu, do nawet kilkuset tysięcy złotych - w zależności od kwoty finansowania.

Doradca finansowy Poznań – koszty naszych usług

  • Jedynym kosztem klienta w ramach naszej usługi jest wynagrodzenie doradcy finansowego, które w Financial Matter występuje w formule succes fee. Oznacza to, że opłatę pobieramy tylko i wyłącznie w przypadku sukcesu, czyli wówczas, gdy osiągniemy zakładany cel. W ramach usługi pozyskiwania pożyczek unijnych nie wymagamy również żadnych przedpłat ani zaliczek. Dla Ciebie to ograniczenie ryzyka ponoszenia nieproduktywnych kosztów oraz gwarancja naszego maksymalnego zaangażowania w sprawę.

Jakie firmy spełniają powyższe wymagania?

Zatrudniają nie więcej niż 250 pracowników
Ich roczny obrót wynosi maksymalnie 50 milionów euro lub mają roczną sumę bilansową nieprzekraczającą 43 milionów euro,
Siedziba ich firmy mieści się w województwie, w którym udzielane są pożyczki unijne albo zamierzają otworzyć nowy oddział w województwie, w którym prowadzony jest aktualnie nabór na dany instrument,
Posiadają odpowiednie zabezpieczenie, np. hipotekę na nieruchomości, zastaw rejestrowy, przewłaszczenie środków trwałych, czy poręczenie.

UMÓW SIĘ NA DARMOWĄ KONSULTACJĘ
SPRAWDŹ DOSTĘPNOSĆ POŻYCZEK UNIJNYCH W TWOIM WOJEWÓDZTWIE

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z dostępnymi dotacjami i instrumentami unijnymi,
a także dostawać powiadomienia o nowych, wartościowych wpisach na Blogu?

Zapisz się do newslettera!