Pożyczki unijne dla firm - kto może się starać?

Pożyczki unijne dla firm to doskonała opcja dla tych przedsiębiorstw, które szukają bezpiecznych i najtańszych na rynku instrumentów finansowych. Jest to też rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy z różnych względów nie chcą lub nie mogą pozyskać finansowania z Banku, np. przez krótki okres prowadzenia firmy, złą historię kredytową lub jej brak, czy np. przez zbyt słabą zdolność. Na skorzystanie z preferencyjnej pożyczki unijnej decydują się również Klienci, których inwestycje z jakichś względów nie mogą zostać sfinansowane przy dotacje i dofinansowania na rozwój firmy.

Oferta pożyczek unijnych to świetna alternatywa, ponieważ mogą starać się o nie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a nawet startupy. Fundusze pożyczkowe udzielające takiej formy pomocy cechują się bardziej przystępnym podejściem do historii kredytowej i zdolności finansowej klienta, niż banki komercyjne. Co więcej, mają zdecydowanie korzystniejsze warunki, m.in. brak prowizji i wyjątkowo niskie, stałe oprocentowanie.

Wolumen pozyskanych dla naszych Klientów pożyczek unijnych mierzymy w dziesiątkach milionów, a zebrane dotychczas doświadczenie pozwala nam precyzyjnie określić realne szanse na pozyskanie finansowania, jak i ułożyć skuteczny i sprawny plan działania.  Udzielamy naszym klientom kompleksowego wsparcia w uzyskaniu pożyczki na rozwój konkretnych, biznesowych celów. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych informacji na ten temat:

Dostępne pożyczki unijne - przykładowe cele finansowania

Pożyczki unijne udzielane są na konkretne cele, z których przedsiębiorca musi się wywiązać. Mogą się one różnić w zależności od danej oferty, gdyż każda z nich skierowana jest dla innej grupy odbiorców i dla innego rodzaju przedsięwzięć.

Dostępne opcje to: pożyczki inwestycyjne, obrotowe, inwestycyjno-obrotowe , pożyczki na zakup nieruchomości firmowych, pożyczki dla "START UP" i EKO pożyczki. Oferta została przygotowana dla 15 regionów Polski i jest obsługiwana przez instytucje finansujące współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (jak np. Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy) oraz wojewódzkimi funduszami rozwoju.

Pożyczka inwestycyjna
Pożyczki inwestycyjne przeznaczone mogą zostać na takie cele jak: budowa/remont/modernizacja budynku firmowego, zakup maszyny/pojazdu/urządzenia/oprogramowania, wdrażanie nowych/innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych lub technologicznych, unowocześnianie wyposażenia przedsiębiorstwa.
Pożyczka obrotowa
Środki pozyskane w ramach pożyczki obrotowej mogą zostać spożytkowane na: zakup towarów, materiałów, produktów i półproduktów, pokrycie kosztów najmów, finansowanie kapitału obrotowego, wynagrodzenia, wszelkiego rodzaju usługi obce, a także należności i podatku VAT.
Pożyczka inwestycyjno-obrotowa
W ramach pożyczki inwestycyjno-obrotowej opłacone mogą zostać zarówno cele inwestycyjne, jak i wiążące się z nimi wydatki obrotowe opisane powyżej (na przykład w przypadku inwestycji w postaci otwarcia nowego sklepu, wydatkiem obrotowym może być jego zatowarowanie).
Pożyczka na zakup nieruchomości firmowej
W ramach pożyczki sfinansować można zakup nieruchomości komercyjnych, w tym: lokali usługowych, magazynów, biurowców, hoteli, pensjonatów.
Pożyczka dla "START UP"
Dla firm rozpoczynających działalność, funkcjonujących poniżej 12 miesięcy. Przede wszystkim cele inwestycyjne.
Pożyczka EKO
Z przeznaczeniem na cele ekologiczne, np. zakup OZE (w tym fotowoltaika, pompy ciepła oraz inne), poprawa efektywności energetycznej firmy, termomodernizacja budynku, inne.

Pożyczki unijne dla kogo?

Pożyczki unijne są dostępne dla zupełnie nowych firm, tych działających od lat, a także dla osób planujących założenie działalności gospodarczej.

Środki można spożytkować na różne cele. Przedsiębiorcy najczęściej przeznaczają je na zakup maszyn i urządzeń, budowę i remont nieruchomości firmowych, adaptację i wyposażenie pomieszczeń, zakup oprogramowania lub innych środków trwałych, a także na bieżącą działalność firmy.

Fundusz pożyczkowy w znakomitej większości przypadków nie udzieli finansowania przedsiębiorcom mającym bieżące zaległości lub opóźnienia w ZUS czy US lub spóźniającym się ze spłatą zawartego układu ratalnego w ww. instytucjach. Dodatkowo potencjalny pożyczkobiorca powinien być wolny od negatywnych wpisów w bazach typu BIG i KRD, a także nie może posiadać wypowiedzianych lub odzyskanych kredytów. Akceptowane są sporadyczne opóźnienia w BIK, lecz najlepiej aby nie przekraczały 60 dni. (w Banku taką barierą są opóźnienia rzędu 30 dni).

Bardzo ważnym elementem, do którego fundusz udzielający finansowania przywiązuje szczególną uwagę, jest aspekt odpowiedniego zabezpieczenia. Pozyskana pożyczka unijna zawsze wymaga wniesienia stosownego zabezpieczenia. Przy kwotach powyżej 50 tys., najczęściej stosowanym i jednocześnie preferowanym przez instytucje zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości. W niektórych przypadkach możliwy jest również zastaw rejestrowy na środkach trwałych, a dla kwot do 50 tys. - poręczenie firm lub osób trzecich.

Poza tym warto wiedzieć, że są to instrumenty celowe, czyli przeznaczone na konkretne, określone we wniosku przedsięwzięcia. Z wydatkowanych środków trzeba się rozliczyć na podstawie m.in. odpowiednich zestawień oraz dokumentów księgowych.

Potrzebujesz bezpośredniej pomocy w uzyskaniu pożyczki unijnej? Financial Matter - doświadczony ekspert finansowy w Poznaniu - udzieli Ci wszelkich niezbędnych informacji oraz wsparcia w przygotowaniu wniosku. Współpracę rozpoczynamy od darmowej analizy wstępnej, która pozwoli  sprawdzić realne szanse na pozyskanie pożyczki unijnej. Jeżeli wynik jest pozytywny, a Ty zdecydowany na współpracę - opracujemy prognozy, przygotujemy wniosek i atrakcyjny biznesplan oraz wszelkie niezbędne załączniki, czyniąc Twoją aplikację pożyczkową atrakcyjną i skuteczną. Oprócz tego pomagamy w ewentualnych poprawkach i uzupełnieniach, jak i oferujemy pomoc w procesie rozliczania pożyczek. Wszystko to w ramach jednej, kompleksowej usługi.

Pożyczki unijne dla firm - koszty

Niskie i stałe oprocentoanie, brak prowizji.

Aktualna oferta finansowania bankowego pozwala na pozyskanie kredytu z oprocentowaniem rocznym rzędu 8-10% (najczęściej zmiennym, obarczonym dodatkowym ryzykiem). Do czego zwykle dochodzi kilkuprocentowa prowizja za udzielenie.

Pożyczki unijne to 0% prowizji za uruchomienie i stałe oprocentowanie gwarantowane umową, które w zależności od rodzaju pożyczki i województwa, waha się między 0%, a 3,81%.

Pozyskanie preferencyjnej pożyczki z funduszy unijnych, to najczęściej oszczędność od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset tysięcy złotych kosztów finansowych. Nie dziwi zatem fakt, iż zyskały one na popularności w tak dynamiczny w ostatnich latach sposób (w szczególności przy wysokich stopach procentowych i drogich kredytach).

Pożyczki unijne - koszt obsługi.


Podstawą naszego wynagrodzenia jest tzw. SUCCESS FEE - czyli wynagrodzenie za sukces. Nasze wynagrodzenie jest uzależnione od końcowego suckesu, dlatego dokładamy wszelkich starań aby sutecznie pozyskać finansowanie. Wynagrodzenie płatne jest dopiero po podpisaniu przez Ciebie umowy pożyczkowej i po uzyskaniu środków finansowych. Wysokość wynagrodzenia za sukces zależy od rodzaju wnioskowanej pożyczki, wnioskowanej kwoty oraz poziomu trudności z jakim się mierzymy - stanowi % od faktyznie pozyskanej kwoty finansowania. Szacunkowe widełki wielkości sukccess fee przedstawiamy już na etapie wstępnych rozmów, a ostateczne warunki ustalamy po przeprowadzeniu analizy szans na pozyskanie.

MAPA DOSTĘPNOŚCI POZYCZEK UNIJNYCH

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z dostępnymi dotacjami i instrumentami unijnymi,
a także dostawać powiadomienia o nowych, wartościowych wpisach na Blogu?

Zapisz się do newslettera!