Ostatni konkurs dotacyjny dedykowany Łódzkim przedsiębiorcom, któremu poświęciliśmy osobny wpis - Dotacja REACT-EU dla przedsiębiorców z województwa Łódzkiego - cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Złożonych zostało 486 wniosków, a łączna wartość dofinansowania, o które wystąpili wnioskodawcy, ponad czterokrotnie przekroczyła dostępną pulę środków. Zarówno podmioty które nie złożyły wniosku - np. ze względu na niespełnienie warunków formalnych, przedsiębiorcy, którzy zmuszeni będą obejść się smakiem ze względu na niezakwalifikowanie projektu do listy rankingowej, jak i przyszli beneficjenci wspomnianej dotacji - mają możliwość skorzystania z kolejnej formy bezzwrotnego wsparcia finansowego, jeszcze przed wejściem w życie nowej perspektywy finansowej.
Nabór w ramach konkursu Innowacje w MŚP został już oficjalnie ogłoszony - wnioski przyjmowane będą od 29.12.2022 r. do 18.01.2023 r. Przyjrzyjmy się bliżej jego charakterystyce i następującym zagadnieniom:
I. Kto może skorzystać z dotacji?
II. Jakie są warunki finansowe udzielanego wsparcia?
III. Na co można przeznaczyć pozyskane środki?
IV. Jak zwiększyć swoje szanse na powodzenie procesu?
Jak sama nazwa wskazuje - instrument dedykowany jest -mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom, a więc firmom, których zatrudnienie nie przekracza 250 pracowników, zaś ich roczny obrót nie przekracza poziomu 50 mln euro rocznie a/lub suma bilansowa wynosi nie więcej, niż 43 mln euro.
W przeciwieństwie do konkursu REACT-EU - w ramach obecnego naboru regulamin nie precyzuje okresu prowadzenia działalności gospodarczej, ani nie wymaga wykazania określonego pułapu spadku przychodów w poprzednich okresach sprawozdawczych. Nie obowiązuje również wymóg niewykorzystania dostępnego limitu de minimis, jako iż wsparcie finansowe może zostać również udzielone w ramach pomocy publicznej - więcej informacji na ten temat znajduje się w sekcji dotyczącej warunków finansowych. Potencjalnym beneficjentem może zostać zatem każdy podmiot należący do sektora MŚP, który wykaże projekt zgodny z założeniami konkursu oraz nie podlega wykluczeniu z ubiegania się o dofinansowanie, zgodnie z przepisami unijnymi.
Środki zostaną udzielone wnioskodawcom, którzy uzyskają odpowiednią punktację projektu. Do kryteriów merytorycznych, które determinować będą jej wysokość należą:
Spełnienie wszystkich wymienionych powyżej podpunktów nie jest wymagane, jednak im więcej założeń zostanie zrealizowanych, tym szanse na powodzenie procesu proporcjonalnie wzrosną. Wyjątek stanowi kryterium dotyczące statusu firmy (gdzie firma obligatoryjnie musi należeć do sektora MŚP), a także skali innowacji (wymagane wdrożenie innowacji minimum w skali wnioskującego przedsiębiorstwa).
Minimalna wysokość bezzwrotnego dofinansowania w ramach projektu wynosi 500 000 PLN, z kolei maksymalna - 2 000 000 PLN. Dostępna pula środków na realizację wszystkich przedsięwzięć wynosi ponad 39 500 000 PLN, co oznacza że na wsparcie może liczyć kilkudziesięciu wnioskodawców.
Rozliczenie odbywa się na zasadzie refundacji poniesionych kosztów, wykazanych we wniosku. Istnieje możliwość skorzystania z zaliczki - do 80% przyznanej kwoty bezzwrotnej dotacji.
Procentowy poziom wsparcia w odniesieniu do całości wykazanych kosztów kwalifikowalnych uzależniony jest od typu udzielonej pomocy:
Jeżeli wnioskodawca nie wyczerpał dostępnego limitu pomocy de minimis - 200 000 EUR w ciągu 3 lat - posiada możliwość skorzystania z tej formy. Intensywność pomocy wynosi wówczas 85%, a wymagany wkład własny - 15%. Firmy zajmujące się drogowym transportem towarów nie mają możliwości ubiegania się o pomoc de minimis w ramach niniejszego konkursu z racji obniżonego limitu dla tego typu działalności, którego wartość (100 000 EUR) jest niższa, niż minimalna dostępna kwota dofinansowania projektu. (500 000 PLN).
Przykład przedsięwzięcia - pomoc de minimis:
Pan Jan, który nie korzystał wcześniej z pomocy de minimis ze względu na nieubieganie się o środki publiczne, będący właścicielem działalności produkcyjnej w zakresie odzieży roboczej zdecydował się na zakup specjalistycznej i innowacyjnej na regionalną skalę maszyny, wspomagającej proces wytwarzania ubrań, wraz z niezbędnym sprzętem informatycznym i dedykowanym oprogramowaniem do zdalnej obsługi urządzenia. Łączna kwota zakupu wyniosła 750 000 PLN:
- Wartość bezzwrotnego dofinansowania projektu wyniosła 637 500 PLN (85% wydatków kwalifikowalnych)
- Pan Jan zdecydował się na skorzystanie z zaliczki w wysokości 510 000 PLN (80% przyznanej kwoty dotacji)
- Pozostałe 240 000 PLN na zakup maszyny przeznaczył ze środków własnych
- Następnie otrzymał refundację poniesionych kosztów w wysokości 127 500 PLN (kwota dotacji pomniejszona o wcześniejszą zaliczkę)
- Łączny wkład własny Pana Jana wyniósł zatem 112 500 PLN (wartość kosztów kwalifikowalnych - kwota przyznanej dotacji)
Konkurs "Innowacje dla MŚP" nie dopuszcza finansowania projektu z dwóch źródeł pomocy. Jeżeli zatem przedsiębiorca wyczerpał limit pomocy de minimis, bądź wartość bezzwrotnego wsparcia przekracza jego pozostałą kwotę - alternatywą pozostaje regionalna pomoc inwestycyjna. Intensywność wsparcia wynosi wówczas 45% w przypadku firm średnich, a także 55% dla mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Wymagany pułap wkładu własnego oscyluje wówczas zatem na poziomie 45% w przypadku firm -mikro i małych, a także 55% dla firm średnich.
Przykład przedsięwzięcia - regionalna pomoc inwestycyjna:
Pani Dagmara zajmująca się prowadzeniem działalności w zakresie medycyny - postanowiła wdrożyć do swojego mikroprzedsiębiorstwa innowację w postaci zakupu nowoczesnej kapsuły, przeznaczonej do kompleksowej analizy pod kątem fizjoterapii, a także wyposażenia pomieszczenia w niestosowaną wcześniej w lokalu pompę ciepła. Wartość kosztów kwalifikowalnych wyniosła 1 000 000 PLN, a więc przekroczyła próg udzielanej pomocy de minimis.
- Wartość bezzwrotnego dofinansowania projektu wyniosła 550 000 PLN (55% wydatków kwalifikowalnych)
- Pani Dagmara zdecydowała się na skorzystanie z zaliczki w wysokości 440 000 PLN (80% przyznanej kwoty dotacji)
- Pozostałe 560 000 PLN na zakup maszyny przeznaczyła ze środków własnych
- Następnie otrzymała refundację poniesionych kosztów w wysokości 110 000 PLN (kwota dotacji pomniejszona o wcześniejszą zaliczkę)
- Łączny wkład własny Pani Dagmary wyniósł zatem 450 000 PLN (wartość kosztów kwalifikowalnych - kwota przyznanej dotacji)
Co istotne - termin zakończenia realizacji projektu, zgodnie z przyjętymi założeniami - to 31.12.2023 r. i nie podlega on wydłużeniu.
Głównym założeniem projektu jest wzrost innowacyjności przedsiębiorstw w województwie Łódzkim. Innowacja dotyczyć może produktu, procesu wytwarzania produktów / świadczenia usług, a także ekoinnowacji. Innowacje mogą zostać wdrożone zarówno w ramach dokonania bezpośredniego zakupu, jak i stanowić wynik wdrożenia prac B+R (badawczo-rozwojowych) - w tym nabytych, a także wykonanych samodzielnie.
Stosowana innowacja może zostać udokumentowana opinią o innowacyjności sporządzonej przez jednostkę naukową (w tym m.in.: uczelnie, instytuty naukowe PAN, instytuty badawcze), bądź centrum badawczo-rozwojowe lub stowarzyszenie naukowo-techniczne o zasięgu ogólnopolskim.
Financial Matter tworzy zespół ekspertów finansowych, specjalizujących się w pozyskiwaniu zarówno instrumentów zwrotnych (w tym kredyt bankowy), jak i bezzwrotnych (dotacje i dofinansowania). Posiadamy wieloletnie doświadczenie w sporządzaniu skutecznych aplikacji dotacyjnych, kredytowych i pożyczkowych ze źródeł unijnych i krajowych. W trakcie procesu szczególny nacisk kładziemy na efektywność działania i swobodną komunikację z Klientem.
Jak działamy aby osiągnąć wyznaczone przez klientów cele biznesowe? W pierwszej kolejności dokonujemy szczegółowej analizy wstępnej o bezpłatnym charakterze. Na podstawie istotnych w kontekście analizowanego naboru informacji, weryfikujemy wszelkie konieczne do spełnienia warunki formalne oraz merytoryczne, rzetelnie oceniając szanse na powodzenie procesu. Bazując na naszym doświadczeniu i znajomości produktu jesteśmy w stanie wówczas realnie oszacować potencjał współpracy. W przypadku jej nawiązania - wszystkie kwestie formalne przejmujemy na swoje barki. Klienta prosimy jedynie o niezbędne informacje i dokumenty, zaś my zajmujemy się kompleksowym sporządzeniem wszystkich wymaganych formularzy, przygotowaniem gotowej aplikacji, a także pomagamy w skutecznym rozliczeniu pozyskanych środków, zgodnym z wytycznymi danego konkursu. Najlepszym świadectwem operatywności naszej pracy są liczne opinie klientów.
Chcesz być na bieżąco z dostępnymi dotacjami i instrumentami unijnymi,
a także dostawać powiadomienia o nowych, wartościowych wpisach na Blogu?