Konkursy w ramach perspektywy finansowej na lata 2021-2027 nadciągają wielkimi krokami. 27 września bieżącego roku Komisja Europejska zaakceptowała Program Operacyjny FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki), którego łączny budżet wyniesie około 36 mld zł, zaś jeden z jego modułów opiera się na wspieraniu przedsiębiorstw - zarówno w formie zwrotnej, jak i bezzwrotnej. Zakłada on sfinansowanie przedsięwzięć m.in. w zakresie prac i infrastruktury B+R, wdrożenia innowacyjnych rozwiązań, cyfryzacji, internacjonalizacji, a także transformacji środowiskowej przedsiębiorstw.
Pierwszym konkursem, który ujrzy światło dziennie w ramach wdrożenia FENG, zostanie premia technologiczna przyznawana w ramach kredytu na innowacje technologiczne będący kontynuacją konkursu realizowanego w ramach poprzedniej perspektywy finansowej.
Czym jest kredyt na innowacje technologiczne? Kto może skorzystać z kredytu technologicznego? Jakie są warunki kredytu na innowacje technologiczne BGK? Na co można przeznaczyć środki z kredytu na innowacje technologiczne? Jak pozyskać kredyt technologiczny krok po kroku? Niniejszy wpis ma za zadania rozjaśnić te kwestie i szczegółowo przedstawić specyfikę przedmiotowego konkursu.
Kredyt na innowacje technologiczne jest specjalnym instrumentem, pochodzącym z Funduszy Europejskich, przeznaczonym dla sektora MŚP (również dla firm w fazie start-up) i udzielanym przez Banki Komercyjne oraz Spółdzielcze za pośrednictwem BGK. Kredyt na innowacje technologiczne jest de facto dotacją z kredytowanym wkładem własnym. Bank Gospodarstwa Krajowego przyznaje tak zwaną "premię technologiczną", wypłacaną na rachunek wskazany w umowie z Bankiem, z przeznaczeniem wyłącznie na spłatę części zaciągniętego zobowiązania. W ten sposób przyznana premia pokrywa znaczną część kapitału zaciągniętego kredytu, stanowiąc bezzwrotną pomoc finansową.
Poprzedni nabór w ramach omawianego instrumentu zakończył się 5 stycznia 2021 roku - jeszcze w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Spodziewana data rozpoczęcia nadchodzącego naboru to przełom IV kwartału 2022 r. / I kwartału 2023 r.
Beneficjentami konkursu mogą zostać wyłącznie wnioskodawcy, którzy...
Kredyt udzielany będzie na warunkach rynkowych, zbliżonych do standardowych ofert na kredyty inwestycyjne. Jego maksymalna kwota uzależniona będzie od indywidualnej oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa, charakteru realizowanego przedsięwzięcia, a także wytycznych Banku. Katalog dostępnych instytucji jest szeroki - lista w ramach ubiegłego naboru liczyła aż 20 pozycji, z czego większość stanowiły banki komercyjne. W związku z powyższym - zalecamy kontakt z ekspertem finansowym. Skuteczne doradztwo kredytowe umożliwi wyklarowanie optymalnych instytucji, do których złożona zostanie aplikacja, a także wytypuje ewentualne szanse oraz czynniki ryzyka w kontekście pozyskania instrumentu.
Bezzwrotną premię stanowi część udzielonej kwoty finansowania. Poziom wsparcia zależny jest od lokalizacji wnioskodawcy, a także jego statusu - zależność tą wyjaśnia mapa pomocy regionalnej:
PRZYKŁAD: Mikroprzedsiębiorstwo zlokalizowane na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w ramach kredytu na innowacje technologiczne otrzyma bezzwrotną premię technologiczną na spłatę kredytu w wysokości 70% kwoty udzielonego finansowania (50% ze względu na lokalizację + 20% ze względu na status firmy).
PRZYKŁAD: Małe przedsiębiorstwo zlokalizowane na terenie województwa pomorskiego w ramach kredytu na innowacje technologiczne otrzyma bezzwrotną premię technologiczną na spłatę kredytu w wysokości 50% kwoty udzielonego finansowania (30% ze względu na lokalizację + 20% ze względu na status firmy).
PRZYKŁAD: Średnie przedsiębiorstwo zlokalizowane na terenie Poznania w ramach kredytu na innowacje technologiczne otrzyma bezzwrotną premię technologiczną na spłatę kredytu w wysokości 30% kwoty udzielonego finansowania (20% ze względu na lokalizację + 10% ze względu na status firmy).
Co istotne - przy wykazaniu zdolności kredytowej i dobrej kondycji finansowej przedsiębiorstwa - wkład własny nie jest wymagany, co oznacza że całość przedsięwzięcia może zostać za pomocą zewnętrznych źródeł finansowania.
Dofinansowany kredyt technologiczny ma charakter celowy i udzielany jest na przedsięwzięcia o charakterze inwestycyjnym, w formie wdrażania nowych technologii. Celem finansowania kredytu mogą być rozwiązania technologiczne, prowadzące do wprowadzenia nowych lub znacząco ulepszonych produktów/usług, a także zwiększenia potencjału innowacyjności przedsiębiorstwa poprzez wdrożenie własnych lub nabywanych technologii (w postaci prawa własności przemysłowej / wyników prac rozwojowych / wyników badań aplikacyjnych / nieopatentowanej wiedzy technicznej).Wszystko to w celu wprowadzenia do firmy nowych lub znacząco ulepszonych produktów/usług, a także zwiększenia jej konkurencyjności.
Do wydatków kwalifikowalnych zaliczają się:
Financial Matter tworzy zespół ekspertów finansowych, specjalizujących się w pozyskiwaniu zarówno instrumentów zwrotnych (w tym kredyt bankowy), jak i bezzwrotnych (dotacje i dofinansowania). Posiadamy wieloletnie doświadczenie w sporządzaniu skutecznych aplikacji dotacyjnych, kredytowych i pożyczkowych ze źródeł unijnych i krajowych. W trakcie procesu szczególny nacisk kładziemy na efektywność działania i swobodną komunikację z klientem.
Jak działamy aby osiągnąć wyznaczone przez klientów cele biznesowe? W pierwszej kolejności dokonujemy szczegółowej analizy wstępnej o bezpłatnym charakterze. Na podstawie uzyskanych informacji o kondycji finansowej firmy, szczegółach planowanego do wdrożenia przedsięwzięcia i oczekiwań potencjalnego wnioskodawcy, oceniamy szanse na powodzenie procesu, wraz z wytypowaniem potencjalnych czynników ryzyka oraz rozwiązań mających na celu ich zminimalizowanie. Bazując na naszym doświadczeniu i znajomości produktu jesteśmy w stanie wówczas realnie oszacować potencjał współpracy. W przypadku jej nawiązania - wszystkie kwestie formalne przejmujemy na swoje barki. Klienta prosimy jedynie o niezbędne informacje i dokumenty, zaś my zajmujemy się kompleksowym sporządzeniem wszystkich wymaganych formularzy, przygotowaniem gotowej aplikacji, a także pomagamy w skutecznym rozliczeniu pozyskanych środków, zgodnym z wytycznymi danego konkursu. Najlepszym świadectwem operatywności naszej pracy są liczne opinie klientów.
Chcesz być na bieżąco z dostępnymi dotacjami i instrumentami unijnymi,
a także dostawać powiadomienia o nowych, wartościowych wpisach na Blogu?