Poddziałanie 1.3 "Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP" z programu FEPW na lata 2021-2027 obejmuje szereg konkursów dedykowany przedsiębiorcom prowadzącym działalność na terenie Polski Wschodniej, w zakresie opracowania i późniejszego wdrożenia modelu biznesowego transformacji przedsiębiorstwa w oparciu o założenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Pierwszy nabór wniosków został uruchomiony w październiku 2023 roku, a łączna pula na realizację projektów wszystkich wnioskodawców zakłada udzielenie wsparcia w latach 2023-2024 w wysokości 20 mln PLN (na opracowanie modelu biznesowego) i 100 mln PLN (na wdrożenie uprzednio opracowanego modelu biznesowego).
O tym czym jest GOZ, jakiego rodzaju działania niniejszy system obejmuje, a także jakie niesie za sobą korzyści - informowaliśmy w naszym poprzednim wpisie. Zachęcamy do uprzedniego zapoznania się z artykułem, aby móc lepiej zrozumieć jego założenia: Biznes na ekologicznych fundamentach: Przewodnik po Gospodarce Obiegu Zamkniętego (GOZ).
Konkurs dedykowany jest przedsiębiorcom należącym do segmentu MŚP (mikro, małe, średnie przedsiębiorstwa), prowadzącym działalność gospodarczą na terenie:
Warunkiem formalnym jest prowadzenie działalności minimum od stycznia 2023 roku.
Premiowane będą projekty składane przez wnioskodawców spełniających następujące warunki:
*Katalog wspólnych obszarów regionalnych inteligentnych specjalizacji województw Polski Wschodniej
**Aby móc projekt został zaakceptowany przez komisję oceniającą - powinien wpisywać się w co najmniej 2 działania ujęte w katalogu
***Katalog możliwych do wykazania działań w zakresie transformacji przedsiębiorstwa w kierunku GOZ
Udzielone wsparcie finansowe może zostać przeznaczone wyłącznie na usługi doradcze, obejmujące audyt przedsiębiorstwa i opracowanie modelu biznesowego transformacji przedsiębiorstwa w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego - zgodnie z obowiązującym wzorem.
Usługi doradcze świadczone mogą zostać wyłącznie przez firmy spełniające warunki określone w regulaminie konkursu.
Minimalna kwota udzielanego wsparcia finansowego nie została określona, natomiast maksymalna - wynosi 92 218 PLN.
Co istotne - intensywność dofinansowania kosztów kwalifikowalnych wynosi 100%, co oznacza że wkład własny nie jest wymagany. Wsparcie jest wprawdzie udzielane w formie refundacji poniesionych kosztów, lecz są one w pełni zwracane do ustalonego limitu, a ponadto - wnioskodawcy mają możliwość ubiegania się o zaliczkę w wysokości do 40% przyznanej kwoty dotacji. Wyjątek stanowi podatek VAT, który nie jest kwalifikowalny.
Nabór wniosków na wdrożenie modelu biznesowego transformacji przedsiębiorstwa w kierunku GOZ dedykowany będzie wyłącznie beneficjentom konkursu dotyczącego jego opracowania - firmom, które podpisały umowę w ramach konkursu na opracowanie modelu biznesowego GOZ w ramach poddziałania 1.3 - FEPW.
Kryteria, które dodatkowo zwiększą szanse na skuteczne przeprocesowanie wniosku obejmują:
* Dostępne ścieżki działania w ramach transformacji w kierunku GOZ -> LINK
** Dostępne cykle produktu w ramach transformacji w kierunku GOZ -> LINK
W ramach konkursu - możliwe do sfinansowania będą następujące cele:
Co istotne - zakres rzeczowy projektu musi wynikać z opracowanego uprzednio modelu transformacji przedsiębiorstwa w kierunku GOZ!
Maksymalna wartość udzielanego wsparcia finansowego wyniesie 3 500 000 PLN na jednego beneficjenta.
Wartość wykazanych w budżecie operacji kosztów kwalifikowalnych (z uwzględnieniem wnoszonego w realizację projektu wkładu własnego) nie może przekroczyć pułapu 5 000 000 PLN.
Wsparcie o charakterze inwestycyjnym (środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, roboty i materiały budowlane) - udzielane będzie w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej (zgodnie z obowiązującą mapą pomocy regionalnej: województwo mazowieckie / pozostałe województwa Polski Wschodniej) - w zależności od województwa i statusu wnioskującej firmy nawet do 70% poniesionych kosztów (minimum 30% wkładu własnego).
Pomocą de minimis objęte są usługi obce (w tym usługi szkoleniowe, a także koszty promocji projektu) - w ramach niniejszych kategorii wnioskodawcy mogą sfinansować nawet do 85% poniesionych kosztów (minimum 15% wkładu własnego).
Dla pozostałych elementy projektu (w tym usługi o charakterze doradczym, usługi wspierania innowacyjności) - pułap wsparcia wynosi do 50% poniesionych kosztów (minimum 50% wkładu własnego).
Wsparcie udzielanie jest w formie refundacji poniesionych kosztów, przy czym istnieje możliwość ubiegania się o zaliczkę w wysokości do 40% przyznanego dofinansowania.
Zanim rozpoczniesz planowanie projektu i przygotowywanie dokumentacji, warto odpowiedzieć sobie na pytanie - czy w moim przypadku jest w ogóle sens składać wniosek? Jeżeli tak, to jakie są jego realne szanse na powodzenie? Wszelkie niezbędne do skutecznej, samodzielnej weryfikacji projektu informacje oraz dokumenty znajdziesz w ogłoszeniu o naborze - opracowanie modelu GOZ / wdrożenie modelu GOZ.
Możesz również skorzystać z konsultacji wstępnej, na której doświadczony doradca:
Chcesz być na bieżąco z dostępnymi dotacjami i instrumentami unijnymi,
a także dostawać powiadomienia o nowych, wartościowych wpisach na Blogu?