W 1 kwartale 2024 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP, reprezentujący określone sektory gospodarcze - będą mieli możliwość ubiegania się o przyznanie bezzwrotnej dotacji na realizację szerokiego zakresu celów inwestycyjnych. Środki pochodzą z poddziałania "A1.2.1 - Inwestycje dla przedsiębiorstw w produkty, usługi i kompetencje pracowników oraz kadry związane z dywersyfikacją działalności", z programu Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Konkurs dedykowany jest przedsiębiorstwom z sektora MŚP (mikro, małe i średnie firmy), które spełnią łącznie następujące warunki:
* Szczegółowa lista kodów PKD zostanie zamieszczona po ogłoszeniu dokumentacji konkursowej.
** Spadek obrotów należy wykazać względem:
a) Roku 2021 do roku 2020
b) Roku 2020 do roku 2019
(do wyboru w zależności która metodologia pozwoli wnioskodawcy wykazać wyższy spadek w ujęciu %)
c) Roku 2021 do roku 2019
(wyłącznie jeżeli w roku 2020 działalność była zawieszona przez okres minimum 6 miesięcy)
Finansowaniu podlegać będą następujące rodzaje przedsięwzięć:
Jako dodatkowe elementy projektu:
Szczegółowy katalog możliwych do wykazania kosztów kwalifikowalnych zostanie przedstawiony po ogłoszeniu dokumentacji konkursowej.
Wartość realizowanych przedsięwzięć (wykazanych w budżecie projektu kosztów kwalifikowalnych) nie może przekroczyć pułapu 600 000 PLN.
Intensywność wsparcia wyniesie maksymalnie 90%, co oznacza minimalny wkład własny na poziomie 10% i możliwość pozyskania nawet do 540 000 PLN bezzwrotnych środków. Minimalna kwota wsparcia została ustalona na poziomie 50 000 PLN.
Wsparcie udzielane będzie wyłącznie w ramach pomocy de minimis, w formie refundacji poniesionych kosztów. Wnioskodawcy będą mieli jednocześnie możliwość ubiegania się o przyznanie zaliczki.
Pula środków na realizację wszystkich projektów wynosi ponad 1 260 000 000 PLN, co niesie perspektywę sfinansowania kilku tysięcy przedsięwzięć wnioskodawców.
W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie - czy w moim przypadku jest w ogóle sens składać wniosek? Jeżeli tak, to jakie są jego realne szanse na powodzenie? Wszelkie niezbędne do skutecznej, samodzielnej weryfikacji projektu informacje oraz dokumenty zamieszczone zostaną na stronach internetowych regionalnych operatorów, którzy odpowiedzialni będą za przyjmowanie wniosków oraz ich merytoryczną ocenę.
Ze względu na atrakcyjne warunki wsparcia i wysoką pulę środków - zainteresowanie konkursem jest wysokie. Aby móc skutecznie działać i podjąć wstępne działania, które przybliżą Cię do realizacji wyznaczonego celu - możesz skorzystać dodatkowo z darmowej konsultacji wstępnej, na której doświadczony doradca dokona wstępnej weryfikacji Twoich szans na powodzenie oraz przekaże Ci dalsze wytyczne.
Chcesz być na bieżąco z dostępnymi dotacjami i instrumentami unijnymi,
a także dostawać powiadomienia o nowych, wartościowych wpisach na Blogu?