W okresie od 6 maja do 5 czerwca 2024 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP, reprezentujący określone sektory gospodarcze będą mieli możliwość złożenia wniosku i ubiegania się o przyznanie bezzwrotnej dotacji na realizację szerokiego zakresu celów inwestycyjnych (jako główny zakres projektu) oraz doradczych/szkoleniowych (jako opcjonalny, dodatkowy element przedsięwzięcia). Środki pochodzą z poddziałania "A1.2.1 - Inwestycje dla przedsiębiorstw w produkty, usługi i kompetencje pracowników oraz kadry związane z dywersyfikacją działalności", z programu Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Głównym założeniem konkursu jest wsparcie firm i umocnienie ich pozycji rynkowej, a także uodpornienie przedsiębiorstw przed negatywnym wpływem potencjalnych kryzysów gospodarczych - wyłącznie w zakresie rozszerzenia, bądź zmiany profilu dotychczasowej działalności w sektorach: hotelarstwa, gastronomii, turystyki lub kultury.
Konkurs dedykowany jest przedsiębiorstwom z sektora MŚP (mikro, małe i średnie firmy), które spełnią łącznie następujące warunki:
* Ponadto, warunkiem koniecznym jest nieprzerwane prowadzenie biznesu w ramach określonych poniżej kodów PKD (jako przeważający zakres wykonywanej działalności) przez okres minimum 6 następujących po sobie miesięcy, w okresie od 20 marca 2020 r. do 15 maja 2022 r.
** Pod uwagę brana jest przeważająca działalność firmy (główny kod PKD wskazany w CEIDG/KRS) - posiadany przez wnioskodawcę zarówno w momencie złożenia wniosku, jak i w latach, za które wykazywany jest spadek obrotów
*** Spadek obrotów należy wykazać względem:
a) Roku 2021 do roku 2020
b) Roku 2020 do roku 2019
(do wyboru w zależności która metodologia pozwoli wnioskodawcy wykazać wyższy spadek w ujęciu %)
c) Roku 2021 do roku 2019
(wyłącznie jeżeli w roku 2020 działalność była zawieszona przez okres minimum 6 miesięcy)
Czynniki nieobowiązkowe do spełnienia, jednak gwarantujące uzyskanie wyższej oceny punktowej, a tym samym - zwiększające szanse na powodzenie procesu to:
Finansowaniu podlegają następujące kategorie wydatków, związanych z rozszerzeniem lub dywersyfikacją profilu prowadzonej działalności:
Wartość realizowanych przedsięwzięć (wykazanych w budżecie projektu kosztów kwalifikowalnych, włącznie z wnoszonym wkładem własnym) nie może przekroczyć pułapu 600 000 PLN.
Intensywność wsparcia wyniesie maksymalnie 90%, co oznacza minimalny wkład własny na poziomie 10% i możliwość pozyskania nawet do 540 000 PLN bezzwrotnych środków. Minimalna kwota wsparcia została ustalona na poziomie 50 000 PLN.
Wsparcie udzielane będzie wyłącznie w ramach pomocy de minimis, w formie refundacji poniesionych kosztów.
Pula środków na realizację wszystkich projektów wynosi ponad 1 260 000 000 PLN w skali całego kraju, co niesie perspektywę sfinansowania kilku tysięcy przedsięwzięć wnioskodawców.
W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie - czy w moim przypadku jest w ogóle sens składać wniosek? Jeżeli tak, to jakie są jego realne szanse na powodzenie? Wszelkie niezbędne do skutecznej, samodzielnej weryfikacji projektu informacje oraz dokumenty zamieszczone zostaną na stronach internetowych regionalnych operatorów, którzy odpowiedzialni będą za przyjmowanie wniosków oraz ich merytoryczną ocenę.
Ze względu na atrakcyjne warunki wsparcia i wysoką pulę środków - zainteresowanie konkursem jest wysokie. Aby móc skutecznie działać i podjąć wstępne działania, które przybliżą Cię do realizacji wyznaczonego celu - możesz skorzystać dodatkowo z konsultacji wstępnej, na której doświadczony doradca dokona wstępnej weryfikacji Twoich szans na powodzenie oraz przekaże Ci dalsze wytyczne.
Chcesz być na bieżąco z dostępnymi dotacjami i instrumentami unijnymi,
a także dostawać powiadomienia o nowych, wartościowych wpisach na Blogu?