Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) to jeden z głównych programów dedykowanych przedsiębiorcom w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027, będącym jednocześnie kontynuacją Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), funkcjonującym w trakcie realizacji perspektywy na lata 2014-2020.
Założenia programu obejmują:
FENG zatwierdzony został przez Komisję Europejską jeszcze we wrześniu 2022 roku. W styczniu ukazał się oficjalny harmonogram naborów na rok 2023, a pierwsze konkursy wdrożone zostaną jeszcze w bieżącym (pierwszym) kwartale.
Poszczególne konkursy dedykowane będą:
Warunkiem koniecznym w zakresie ubiegania się o wsparcie finansowe będzie spełnienie warunków formalnych danego konkursu. Te różnić będą się w zależności od rodzaju realizowanego przedsięwzięcia i najczęściej możliwość złożenia aplikacji determinowana będzie tym, czy cele inwestycyjne wnioskodawcy pokrywać będą się z założeniami naboru.
W ramach realizacji programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki - wnioskodawcy będą mieli okazję do złożenia aplikacji w ramach:
Łączny budżet na realizację wszystkich projektów w ramach FENG wynosi 7,9 mld euro, z czego w ogłoszonym harmonogramie naborów wniosków na rok 2023 przewidziano rozdysponowanie aż 4,7 mld środków.
Dotacje dla firm charakteryzują się koniecznością wniesienia wkładu własnego. W przypadku bezzwrotnych instrumentów udzielanych w ramach realizacji FENG - pułap ten uzależniony będzie od statusu wnioskodawcy, a także lokalizacji firmy - zgodnie z załączoną poniżej mapą pomocy regionalnej:
Zakres bezzwrotnego wsparcia finansowego przyznawanego przedsiębiorcom będzie zbieżny z wyznaczonymi osiami priorytetowymi FENG. W ramach udzielanych dla przedsiębiorców środków - realizowane będą mogły zostać projekty związane z:
W zależności od charakteru danego naboru - w skład kosztów kwalifikowalnych wchodzić będą różnego rodzaju cele inwestycyjne, których sfinansowanie przyczyni się do rozwoju wskazanych powyżej sektorów. Wydatki obejmować będą zatem między innymi zakup różnego rodzaju innowacyjnych maszyn i urządzeń, paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, infrastruktury badawczej, parków maszynowych, czy oprogramowania oraz pozostałych specjalistycznych rozwiązań IT.
Wśród naborów, które ukażą się na przestrzeni najbliższych kilku dni, tygodni, bądź miesięcy - wnioskodawcy prowadzący -mikro, małe, jak i średnie przedsiębiorstwa - powinni zwrócić szczególną uwagę na następujące projekty:
Nabory wniosków przeprowadzone zostaną w okresie od 21.02.2023 r. do 31.10.2023 r.
Bezzwrotne wsparcie finansowe o charakterze modułowym, przy czym dostępne moduły to: B+R, infrastrktura B+R, wdrożenie innowacji, zazielenie przedsiębiorstw, cyfryzacja, internalizacja i kompetencje kadr, przy czym realizacja modułu badawczo-rozwojowego (polegającego na dofinansowaniu prac kompleksowych badawczo-rozwojowych, bądź ich części, których efektem będzie powstanie innowacji produktowej lub procesowej w skali kraju), albo dotyczącego innowacji (wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwie) będzie obowiązkowa, zaś pozostałe - będą mogły stanowić dodatkowy element realizowanego przedsięwzięcia. Nabory wniosków odbędą się w kilku turach, a pierwszy z nich zaplanowano od 21.02.2023 r. do 12.04.2023 r.
Środki w ramach dotacji przeznaczone będą mogły zostać między innymi na sprzęt produkcyjny, oprogramowanie, fotowoltaikę, sprzęt badawczy, czy wszelkiego rodzaju innowacyjne maszyny i urządzenia.
Nabór wniosków odbędzie się w terminie od 23.03.2023 r. do 31.05.2023 r.
Instrument dystrybuowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego umożliwi wnioskodawcom uzyskanie premii technologicznej, stanowiącej dofinansowanie kredytu zaciągniętego w jednym z współuczestniczących w projekcie banków spółdzielczych lub komercyjnych. Kredyt będzie miał z kolei charakter celowy i udzielony zostanie wyłącznie na operacje związane z wdrożeniem w przedsiębiorstwie nowych lub znacząco ulepszonych produktów, bądź usług, będących wynikiem przeprowadzonych samodzielnie, bądź nabytych wyników prac badawczo-rozwojowych.
Więcej informacji o niniejszym instrumencie znajduje się na dedykowanym temu zagadnieniu wpisie na naszym blogu: Dofinansowany kredyt na innowacje technologiczne.
Nabory wniosków odbędą się w terminie od 06.06.2023 r. do 21.11.2023 r.
Instrument dystrybuowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego umożliwi wnioskodawcom uzyskanie premii technologicznej, stanowiącej dofinansowanie kredytu zaciągniętego w jednym z współuczestniczących w projekcie banków spółdzielczych lub komercyjnych. Kredyt będzie miał z kolei charakter celowy i udzielony zostanie wyłącznie na operacje związane ze zwiększeniem efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie, w tym również operacje o charakterze innowacyjnym, jak i inwestycje w Odnawialne Źródła Energii, a także wszelkiego rodzaju inwestycje, które przyczynią się do zmiany wykorzystywanych źródeł energii na bardziej ekologiczne i energooszczędne.
Harmonogram zakłada przeprowadzenie 2 tur na przełomie 3 i 4 kwartału bieżącego roku, które wyłonią beneficjentów niniejszego konkursu.
Nabór wniosków przeprowadzony zostanie w terminie od 27.02.2023 r. do 29.12.2023 r.
Wnioskodawcy w ramach niniejszego programu uzyskają możliwość wystąpienia o wsparcie finansowe na poczet realizacji celów związanych z zakupem i wdrożeniem w przedsiębiorstwie technologii IT w formie transformacji cyfrowych, poprzez zakup gotowych licencji, bądź praw własności do technologii/oprogramowania, a także zlecenie prac programistycznych. Wynikiem operacji będzie zastosowanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych, usprawnienie prowadzonego przez firmę modelu biznesowego oraz zachodzących procesów produkcyjno-procesowych, a także wzrost cyberbezpieczeństwa.
W zależności od realizowanych bloków tematycznych - nabory wniosków przeprowadzone zostaną od 27.02.2023 r. do końca roku.
Bezzwrotne wsparcie finansowe na przeprowadzenie prac badawczych (mających na celu opracowanie nowych rozwiązań procesowych / produktowych / usługowych), a także badań rozwojowych (zastosowania ów wyników w praktyce i wdrożenie ich do przedsiębiorstwa) podzielone zostanie na poszczególne bloki tematyczne, które realizowane będą mogły zostać przez przedsiębiorstwa, jak i konsorcja przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi, bądź innymi instytucjami badawczymi.
Większość tego typu przedsięwzięć organizowana będzie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Poza instrumentami FENG, które swoim zasięgiem terytorialnym obejmą terytorium kraju - funkcjonować będą również programy o charakterze regionalnym. Kilka województw (na dzień sporządzania artykułu: województwo opolskie, lubelskie, śląskie, kujawsko-pomorskie) ogłosiło już harmonogram wniosków w ramach perspektywy na lata 2021-2027, co oznacza że poza wskazanymi powyżej możliwościami - pojawi się również szereg naborów dedykowanych dla poszczególnych regionów. Na dniach możemy spodziewać się również ogłoszeń w pozostałych województwach, a na horyzoncie widnieją również dotacje z Krajowego Planu Odbudowy któremu niebawem poświęcony zostanie osobny wpis.
Sprawdź również:
Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy
Dofinansowanie dla firm na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy
Chcesz być na bieżąco z dostępnymi dotacjami i instrumentami unijnymi,
a także dostawać powiadomienia o nowych, wartościowych wpisach na Blogu?