W dniu dzisiejszym uruchomiony został nabór wniosków na dotację w ramach poddziałania 6.4 "Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej", w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Beneficjenci mają możliwość pozyskania do 500 tys. zł dotacji na inwestycje związane z rozwojem usług pozarolniczych w 5 objętych programem obszarach, a jednym z podstawowych możliwych do zrealizowania celów jest zakup nowych maszyn i urządzeń umożliwiających świadczenie przedmiotowych usług. Poniżej najważniejsze informacje w pigułce
I. Kto może starać się o dotację?
II. Ile dotacji można pozyskać i jakie są warunki jej wypłaty?
III. Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
IV. Najważniejsze wymogi i warunki pozyskania dotacji.
V. Pozyskaj dotację przy współpracy z Financial Matter
Zapraszamy do lektury oraz bezpłatnych konsultacji.
O pozyskanie dotacji na rozwój usług mogą ubiegać się osoby fizyczne, osoby prawne (np. Spółki z o.o.), wspólnicy spółki cywilnej lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które jako mikro lub małe przedsiębiorstwo wykonują działalność gospodarczą w zakresie:
Przy czym jeżeli chodzi o działalność związaną z rolnictwem oraz leśnictwem wykonywanie niniejszych usług powinno funkcjonować od co najmniej 24 miesięcy, a potwierdzenie ich wykonywania musi zostać udokumentowane fakturami VAT lub wydrukami paragonów fiskalnych kas rejestrujących
na kwotę nie mniej niż po 10 tys. złotych brutto w każdym z 12 miesięcznych okresów poprzedzających dzień złożenia Wniosku.
Przedmiotowy nabór umożliwia również podjęcie całkowicie nowej działalności gospodarczej lub rozszerzenie usług firmy zajmującej się dotychczas zupełnie inną branżą. Będzie to możliwe pod warunkiem, że przedmiotowy projekt będzie dotyczył wdrożenia wykonywania usług w zakresie:
• działalność usługową związaną z rolnictwem w zakresie zabezpieczania lub utrzymania urządzeń
wodnych,
• działalność usługową związaną z rolnictwem i leśnictwem w zakresie mycia i dezynfekcji,
• działalność usługową związaną z rolnictwem w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych.
Maksymalna kwota dotacji to nawet 500 tys. zł. i stanowi do 50% lub 65% kosztów kwalifikowalnych (w zależności od rodzaju usług objętych dotacją). Dla pomocy udzielanej w ramach poddziałania 6.4 stosowana jest zasada de minimis, tj. łączna kwota pomocy publicznej wraz z wnioskowaną, nie może przekroczyć 200 tys. euro w okresie kolejnych trzech lat budżetowych. Dofinansowanie ma formę refundacji, czyli zwrotu poniesionych nakładów inwestycyjnych. Dobrą informacją jest natomiast fakt, iż istnieje możliwość wystąpienia o zaliczkę na realizację przedsięwzięcia, w wysokości do 50% przyznanej pomocy. W praktyce oznacza to konieczność dysponowania mniejszym wkładem początkowym niż miałoby to miejsce w przypadku braku opcji zaliczkowania.
Lista kosztów planowanej operacji, które kwalifikują się do objęcia dotacją jest uzależniona od rodzaju usług będących przedmiotem dofinansowania. Niemniej jednak w centrum możliwych do zrealizowania celów jest zakup wraz z instalacją i transportem lub koszty związane z umową leasingu, zakończonego przeniesieniem prawa własności, nowych maszyn, narzędzi lub urządzeń służących do świadczenie pozarolniczych usług. Oto kilka przykładowych celów:
Maszyny rolnicze.
Maszyny i narzędzia do mycia i dezynfekcji budynków.
Maszyny leśne.
Maszyny do usług w zakresie technologii cyfrowych dla rolnictwa.
Maszyny budowlane do prac ziemnych.
Sprzęt komputerowy i oprogramowanie do zarządzania firmą i świadczenia usług.
Przede wszystkim żeby starać się o przedmiotową dotację należy być osobą fizyczną, osobą prawną, wspólnikiem spółki cywilnej lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która jako mikro lub małe przedsiębiorstwo (w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r.), która albo wykonuje usługi w zakresie i na zasadach wymienionych w akapicie ''Kto może starać się o dotację'', albo zamierza podjąć działalność gospodarczą w zakresie przedmiotowych usług.
Okres trwałości projektu wynosi 3 lata, co oznacza, że Beneficjent w tym czasie jest zobowiązany do:
Kim jesteśmy jako zespół Financial Matter? Przede wszystkim tworzymy grupę ekspertów finansowych, posiadających wieloletnie doświadczenie w zakresie kompleksowego sporządzania, procesowania i rozliczania szerokiego wachlarza dotacji i dofinansowań ze źródeł unijnych i krajowych. Wysoką efektywność zawdzięczamy w głównej mierze nabytej w tym czasie wiedzy praktycznej, starannemu i efektywnemu działaniu poprzedzonemu skrupulatną weryfikacją wstępną i opierającemu się na ścisłej współpracy z klientem.
Skuteczność naszych usług potwierdzają liczne pozytywne opinie klientów. Na swoje barki przyjmujemy wszelkie kwestie formalne, wraz z kompleksowym sporządzeniem wniosku, wymaganych formularzy, biznesplanu, a także pozostałych niezbędnych załączników. Istotnym elementem naszej metodyki działania, jest bezpłatna analiza wstępna. Dokonywana na początku współpracy, pozwala w sposób rzetelny określić potencjał skutecznego działania, oszczędzając tym samym czas, nerwy i pieniądze.
Chcesz być na bieżąco z dostępnymi dotacjami i instrumentami unijnymi,
a także dostawać powiadomienia o nowych, wartościowych wpisach na Blogu?