22 maja uruchomiony został nabór wniosków dedykowany przedsiębiorstwom z sektora MŚP, zlokalizowanym na terenie województwa Śląskiego. Do 4 lipca bieżącego roku wnioskodawcy reprezentujący sektor produkcyjny lub usługowy mają okazję złożyć aplikację na realizację szerokiego katalogu celów inwestycyjnych.
Środki pochodzą z nowej perspektywy unijnej - Programu Fundusze Europejskie dla województwa Śląskiego na lata 2021-2027. Celem działania jest wsparcie -mikro, małych i średnich przedsiębiorstw poprzez dofinansowanie projektu wpływającego na gospodarkę/zatrudnienie/społeczeństwo/środowisko.
Ogromna pula środków niesie perspektywę sfinansowania nawet do 82 projektów wnioskodawców.
Beneficjentami konkursu mogą zostać podmioty, które spełnią łącznie następujące warunki:
O tym którym wnioskodawcom (spośród spełniających powyższe kryteria) zostanie udzielone wsparcie finansowe - zdecydują punktowane kryteria wyboru operacji (lista rozwijana). Maksymalna ilość punktów możliwych do zdobycia wynosi 45:
Warunkiem koniecznym, który projekt musi spełnić, aby został poddany dalszej ocenie jest spełnienie minimum jednego z poniższych czynników:
Założeniem projektu powinno być ponadto wprowadzenie nowych lub ulepszonych produktów/usług lub procesów cechujących się neutralnością klimatyczną, a zarazem rozwój przedsiębiorstwa poprzez zdobycie nowych rynków zbytu i stworzenie nowych miejsc pracy, bądź utrzymanie istniejących.
Szczególnie preferowane będą operacje zakładające zmniejszenie zużycia surowców w procesie produkcji, redukcję odpadów, zwiększenie recyklingu oraz ograniczenie zużycia energii.
Podstawą wydatków uwzględnionych w budżecie projektu będą koszty bezpośrednie, do których zaliczyć można:
Finansowaniu podlegać będą fabrycznie nowe (nieużywane wcześniej przez inne podmioty) środki trwałe w postaci niezbędnych do realizacji operacji maszyn, urządzeń i wyposażenia. Wsparcie udzielane będzie zarówno bezpośrednio na ich zakup, jak i na koszty związane z instalacją, montażem, transportem, rozładunkiem, czy szkoleniem personelu w zakresie prawidłowej obsługi sprzętu. Możliwe będzie również udzielenie wsparcia na spłatę części kapitałowej raty leasingu finansowego, którego przedmiotem będzie niniejszy środek trwały, jednak wyłącznie pod warunkiem, iż umowa z instytucją finansującą zostanie zawarta po złożeniu aplikacji dotacyjnej.
Przez wartości niematerialne i prawne należy rozumieć wszelkiego rodzaju autorskie prawa majątkowe, licencje, know-how oraz pozostałe prawa własności intelektualnej. Poza sfinansowaniem kosztów zakupu - wsparciu podlegać będą również wydatki związane z instalacją, montażem, pierwszym uruchomieniem, sprawdzeniem i przystosowaniem nabytego oprogramowania, a także szkoleniem, bądź ewentualnym instruktażem firmowego personelu pod kątem prawidłowej obsługi oprogramowania - pod warunkiem, że całość wskazanych kosztów zostanie wykazana w wartości początkowej w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych.
Jeśli operacja obejmuje swoim zakresem budowę nowej nieruchomości, bądź przebudowę / rozbudowę / modernizację istniejącej - dopuszcza się możliwość sfinansowania kosztów niezbędnych do realizacji operacji materiałów budowlanych, a także wydatków związanych z przeprowadzeniem robót budowlanych (o ile nie stanowią one całkowitej wartości budżetu projektu). Nieruchomość, której dotyczyć będą prace musi być ujęta w ewidencji środków trwałych firmy. W przypadku jeżeli na terenie realizacji projektu znajduje się zbędny obiekt, bądź budynek - utrudniający jego prawidłową realizację - wówczas kwalifikowalny jest również koszt wyburzenia, bądź likwidacji budynków/obiektów.
Część potencjalnie przyznanych środków można przeznaczyć na koszty związane z nabyciem gruntu / nabyciem prawa własności nieruchomości zabudowanej / nabyciem prawa użytkowania wieczystego, na których nastąpi realizacja operacji. Wartość nieruchomości potwierdzona musi zostać aktualnym operatem szacunkowym, sporządzonym przez uprawnionego rzeczoznawcę. Analogicznie jak w przypadku środków trwałych - zamiast bezpośrednio zakupu nieruchomości możliwe jest udzielenie wsparcia na spłatę rat kapitałowych leasingu finansowego, zawartego po złożeniu wniosku. Limit obowiązujący niniejszą kategorię wydatków wynosi od 10% do 15% łącznych kosztów kwalifikowalnych projektu.
Pozostałe wydatki stanowiące koszty kwalifikowalne w ramach projektu, stanowiące dodatkową część projektu - obejmują:
Minimalna wartość dofinansowania projektu (bez uwzględnienia wkładu własnego) wynosi 5 000 000 PLN. Maksymalna wartość projektu w zakresie kosztów kwalifikowalnych (z uwzględnieniem wniesionego wkładu własnego) to z kolei 169 830 000 PLN. Łączna pula środków na realizację wszystkich projektów w niniejszym naborze wynosi 413 100 000 PLN.
Wsparcie udzielane jest w formie refundacji poniesionych kosztów, jednak wnioskodawcy mają możliwość skorzystania z zaliczki nawet do 90% kwoty przyznanej dotacji. Dopuszczalna jednorazowa transza zaliczki może z kolei osiągnąć pułap nie wyższy, niż 40% kwoty przyznanej dotacji, stąd w przypadku chęci skorzystania z pełnej dostępnej puli - projekt należy podzielić na poszczególne etapy realizacji. Jeżeli łączna wartość wnioskowanych transz zaliczek przekroczy pułap 10 000 000 PLN - należy wnieść zabezpieczenie (uprzednio zaakceptowane przez instytucję nadrzędną) w wysokości minimum 150% wnioskowanej kwoty zaliczki.
Dopuszczalne formy zabezpieczenia zaliczki to między innymi:
Dla wnioskodawców, których projekty inwestycyjne wpisują się w założenia programu, jednak jego wartość nie spełnia minimalnego pułapu określonego w niniejszym konkursie - na przestrzeni lipca i sierpnia obecnego roku przewidziany jest nabór wniosków, w ramach którego dostępna kwota finansowania wyniesie od 500 000 PLN do 2 000 000 PLN. Pozostałe założenia pozostaną tożsame.
Jeżeli jesteś zainteresowany realizacją projektu we wskazanym przedziale kwotowym - zapisz się na listę oczekujących, korzystając z formularza kontaktowego - w treści wiadomości uwzględnij dopisek "ŚLĄSK DO 2 MLN". Skontakujemy się z Tobą niezwłocznie po ogłoszeniu niniejszego konkursu.
Wysokość wymaganego wkładu własnego uzależniona jest od charakteru wydatków.
Główna część projektu inwestycyjnego, a więc środki trwałe, wartości niematerialne prawne, roboty budowlane oraz nieruchomości - kwalifikowalne są w 60% (w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw) lub w 50% (w przypadku średnich przedsiębiorstw), co oznacza że wnioskodawcy są zobowiązani do wniesienia kolejno 40% i 50% wkładu własnego.
Pozostałe koszty związane z projektem (szkolenia z wyłączeniem szkoleń personelu w zakresie prawidłowej obsługi zakupionych środków trwałych / wartości niematerialnych i prawnych, a także koszty pośrednie) - objęte są pomocą de minimis. Kwalifikowalność wydatków dla niniejszych kategorii osiąga pułap 85%, co oznacza że wnioskodawca powinien zapewnić wkład własny na poziomie 15%. Należy jednocześnie pamiętać o obowiązującym limicie pomocy de minimis, który domyślnie stanowi dla przedsiębiorców równowartość 200 000 EUR oraz 100 000 EUR w przypadku firm z sektora drogowego transportu towarów.
Pan Jan reprezentujący firmę "Przedsiębiorstwo Produkcyjne Jan Tomasiak" prowadzoną na terenie Katowic, posiadającą status małego przedsiębiorcy, nie korzystającej dotychczas z pomocy de minimis, zdecydował się na realizację projektu inwestycyjnego, a łączna wartość kosztów kwalifikowalnych wyniosła 15 000 000 PLN, z czego 14 500 000 PLN stanowiły niezbędne roboty i materiały budowlane, środki trwałe w postaci nowej, energooszczędnej linii produkcyjnej i maszyn do produkcji oraz oprogramowania, zaś pozostałe 500 000 PLN - stanowiły koszty pośrednie - w tym koszty zarządu, materiałów biurowych, energia elektryczna oraz obsługa kadrowa. Jednocześnie Pan Jan dokonując podziału projektu na poszczególne etapy jego realizacji - zdecydował się na skorzystanie z pełnej dostępnej puli zaliczki (90% przyznanego dofinansowania). Oznacza to, że:
Łączna wartość przyznanych środków wyniosła zatem 9 125 000 PLN, z czego:
W związku z powyższym - łączny wkład własny wniesiony przez Pana Jana wyniósł ostatecznie 5 875 000 PLN (wartość kosztów kwalifikowalnych pomniejszona o udzielone finansowanie bezzwrotne)
Zanim rozpoczniesz planowanie projektu i przygotowywanie dokumentacji, warto odpowiedzieć sobie na pytanie - czy w moim przypaku jest w ogóle sens składać wniosek? Jeżeli tak, to jakie są jego realne szanse na powodzenie? Wszelkie niezbędne do skutecznej, samodzielnej weryfikacji projektu informacje oraz dokumenty znajdziesz w ogłoszeniu o naborze.
Możesz również skorzystać z darmowej konsultacji wstępnej, na której doświadczony doradca:
Chcesz być na bieżąco z dostępnymi dotacjami i instrumentami unijnymi,
a także dostawać powiadomienia o nowych, wartościowych wpisach na Blogu?