W styczniu 2025 roku uruchomiony zostanie nabór wniosków w ramach poddziałania 10.3 "Wsparcie MŚP na rzecz transformacji" - typ projektu: "Wsparcie rozwoju działalności rzemieślniczej". Środki pochodzą z programu operacyjnego "Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027", a ich łączna alokacja w ramach konkursu wyniesie 50 000 000 PLN. Aplikacje przyjmowane będą do marca 2025 roku, a beneficjentami będą mogli zostać zarejestrowani w CEiDG przedsiębiorcy z województwa śląskiego, którzy wykażą dowód kwalifikacji zawodowej, zgodnej z charakterem prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.
Motywem przewodnim konkursu jest wzrost konkurencyjności działalności rzemieślniczych - w szczególności poprzez unowocześnienie sposobu świadczenia usług lub produkcji towarów, a także modernizację parku maszynowego. Wysoki nacisk położony jest również na uwzględnienie w projekcie aspektów środowiskowych (np. w zakresie recyklingu, energooszczędnych rozwiązań, czy odzysku materiałów).
Nabór przeznaczony będzie dla mikro, małych i średnich działalności gospodarczych, a także spółek cywilnych, posiadających adres rejestrowy oraz realizujących projekt na terenie województwa śląskiego, z wyłączeniem podregionu częstochowskiego. Oznacza to, że w rolę wnioskodawców wcielić będą mogły się firmy z obszaru całego województwa śląskiego z wyłączeniem: miasta Częstochowa, powiatu częstochowskiego, powiatu kłobuckiego oraz powiatu myszkowskiego.
Kolejnym wymogiem formalnym jest wykazanie dowodu kwalifikacji zawodowej przez przedsiębiorcę ubiegającego się o wsparcie. Zgodnie z ustawą z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle - dowód ten stanowić może:
Wsparciu podlegają wyłącznie działalności rzemieślnicze. Przykładowe branże spełniające te kryterium to:
Projekty muszą być ponadto zgodne ze Strategią Rozwoju Województwa Śląskiego "Śląskie 2030 - Zielone Śląskie".
Najistotniejsze kryteria dodatkowe (nieobowiązkowe, ale zwiększające szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji) obejmują:
Środki przeznaczyć można na wydatki zgodne z założeniami poddziałania, które obejmować będą inwestycje w:
Szczegółowy katalog kosztów kwalifikowalnych opublikowany zostanie po oficjalnym zamieszczeniu dokumentacji konkursowej.
Minimalna wartość dofinansowania, o którą będą mogli ubiegać się wnioskodawcy wyniesie 50 000 PLN, z kolei maksymalna - 400 000 PLN.
Poziom dofinansowania wynosi 85%. Oznacza to, że wnioskodawcy muszą wykazać wkład własny w wysokości minimum 15%.
Wsparcie udzielane jest w ramach pomocy de minimis - jej limit w ujęciu trzyletnim wynosi równowartość 300 000 EUR. Dotychczas otrzymaną pomoc de minimis można zweryfikować na stronie SUDOP.
Śląsk to także bogata oferta preferencyjnych pożyczek unijnych. Sprawdź dostępne możliwości i pozyskaj najtańsze źródło finansowania w mniej niż 1,5 miesiąca.
Zanim rozpoczniesz planowanie projektu i przygotowywanie dokumentacji, warto odpowiedzieć sobie na pytanie - czy w moim przypadku jest w ogóle sens składać wniosek? Jeżeli tak, to jakie są jego realne szanse na powodzenie? Wszelkie niezbędne do skutecznej, samodzielnej weryfikacji projektu informacje oraz dokumenty znajdziesz na stronie Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.
Możesz również skorzystać z konsultacji wstępnej, na której doświadczony doradca:
Chcesz być na bieżąco z dostępnymi dotacjami i instrumentami unijnymi,
a także dostawać powiadomienia o nowych, wartościowych wpisach na Blogu?