Rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w ramach działania FELD.09.01 – Gospodarka w transformacji. Przedsiębiorcy z województwa łódzkiego mają możliwość pozyskania bezzwrotnego wsparcia na projekty związane z wdrażaniem specjalistycznych rozwiązań cyfrowych w zakresie Przemysłu 4.0. Konkurs jest finansowany z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST), a łączna pula środków przeznaczonych na ten nabór wynosi 30 000 000 PLN.
Wnioski można składać w okresie od 14 maja do 30 czerwca 2025 r. Środki przyznawane są w formie refundacji kosztów kwalifikowalnych - z możliwością oparcia wyceny o kwoty ryczałtowe.
Nabór skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które:
Na dodatkowe punkty mogą liczyć przedsięwzięcia uwzględniające rozwiązania OZE/GOZ, przyczyniające się do powstawania nowych miejsc pracy, wpisujące się w regionalne inteligentne specjalizacje, bądź zakładające wprowadzenie innowacji - co najmniej w skali przedsiębiorstwa.
Dotacja może zostać przeznaczona na szeroki zakres wydatków inwestycyjnych, w tym m.in.:
zakup maszyn, urządzeń i zaawansowanych rozwiązań teleinformatycznych (środków trwałych),
zakup rozwiązań IT (sprzęt komputerowy, oprogramowanie, licencje),
transfer technologii (patenty, licencje, know-how),
działania z zakresu cyfryzacji i bezpieczeństwa danych (systemy firewall, antywirusowe, systemy dostępu),
działania promocyjne związane z nowymi produktami lub usługami (np. strona www, kampanie w social media).
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych: nieokreślona (ustalana na bazie indywidualnego zapotrzebowania wnioskodawcy i charakteru realizowanego projektu)
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych: nieokreślona (ustalana na bazie indywidualnego zapotrzebowania wnioskodawcy i charakteru realizowanego projektu)
Maksymalna intensywność dofinansowania:
do 85% niezależnie od statusu firmy (w przypadku pomocy de minimis dostępnej do limitu równowartości 300 000 EUR)*
do 50% - średnie firmy (w przypadku regionalnej pomocy inwestycyjnej)
Forma wsparcia: refundacja kosztów kwalifikowalnych.
Możliwość zaliczki: tak, do 80% przyznanej kwoty wsparcia.
Jeśli wartość projektu przekracza dostępny limit pomoc de minimis - istnieje możliwość połączenia dwóch form wsparcia - pomocy de minimis i pomocy regionalnej.
Wniosek o dofinansowanie powinien zawierać logiczny opis planowanego przedsięwzięcia, spójny z celami programu i jasno wskazujący na wpływ inwestycji na rozwój firmy. Warto pamiętać, że projekt powinien być osadzony w realiach rynkowych, a przedstawione dane – rzetelne i wiarygodne.
Wszelkie niezbędne do skutecznej, samodzielnej weryfikacji projektu informacje oraz dokumenty znajdziesz na stronie Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021–2027.
Zastanawiasz się, czy Twój projekt ma szansę na uzyskanie dofinansowania? Oczekujesz wsparcia w zakresie przygotowania aplikacji?
Pomożemy Ci w dopracowaniu ostatecznej koncepcji przedsięwzięcia, ocenimy Twoje szanse, a jeśli zdecydujesz się na współpracę – przygotujemy kompletną dokumentację projektową i przeprowadzimy Cię przez cały proces aplikowania o dotację.
W trakcie konsultacji wstępnej doświadczony doradca:
-> Zweryfikuje obligatoryjne do spełnienia (formalne) kryteria,
-> Przeanalizuje premiujące (merytoryczne) kryteria, prognozując jednocześnie szacunkową punktację,
-> Udzieli wskazówek oraz podpowiedzi, aby zwiększyć szanse na powodzenie,
-> Zaproponuje potencjalną dalszą ścieżkę działania.
Chcesz być na bieżąco z dostępnymi dotacjami i instrumentami unijnymi,
a także dostawać powiadomienia o nowych, wartościowych wpisach na Blogu?