W pierwszej połowie lutego bieżącego roku rusza kolejna edycja konkursu w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla firm z województwa dolnośląskiego z sektora MŚP, realizujących projekt na terenie subregionu wałbrzyskiego. Celem naboru jest wsparcie przedsiębiorców w zakresie przeprowadzania zielonych inwestycji, optymalizacji pod kątem efektywności energetycznej, a także wdrażania rozwiązań gospodarki niskoemisyjnej.
Nabór wniosków odbędzie się w terminie od 6 lutego 2024 r. do 7 marca 2024 r., a pula środków przewidziana na realizację projektów wszystkich wnioskodawców wynosi 156 625 315,00 PLN.
Konkurs dedykowany jest mikro, małym i średnim przedsiębiorcom, które zrealizują projekt na terenie jednego spośród wymienionych powiatów:
Wsparcie finansowe zostanie udzielone wyłącznie wnioskodawcom, którzy zrealizują przedsięwzięcie zgodne z założeniami konkursu. Obejmują one inwestycje w zakresie modernizacji energetycznej i/lub gospodarki obiegu zamkniętego (więcej informacji: Biznes na ekologicznych fundamentach: Przewodnik po Gospodarce Obiegu Zamkniętego (GOZ)), a także pozostałe inwestycje ograniczające negatywny wpływ przedsiębiorstwa na środowisko.
Dodatkowo premiowane będą projekty wnioskodawców, które:
Spełnienie wszystkich powyższych kryteriów premiujących - nie jest wymagane.
Jeżeli Twoja inwestycja nie obejmuje wyłącznie działań prośrodowiskowych, a zamierzasz dokonać dywersyfikacji oferty i wzmocnić stopień konkurencyjności swojej firmy produkcyjnej lub usługowej - zapoznaj się z założeniami niniejszego konkursu:
Zakres kosztów kwalifikowalnych obejmuje zakup środków trwałych/prac w ramach:
Zakres kosztów kwalifikowalnych nie obejmuje:
Minimalna wartość wykazanych w budżecie kosztów kwalifikowalnych musi osiągnąć pułap 200 000 PLN, z kolei maksymalna - 15 000 000,00 PLN. Wnioskodawcy zobowiązani są ponadto do wniesienia wkładu własnego w wysokości minimum 35% kosztów inwestycji (mikro i małe firmy) / minimum 45% kosztów inwestycji (średnie firmy) - wysokość wymaganego wkładu uzależniona jest od charakteru realizowanego projektu.
Wsparcie udzielane jest w formie refundacji poniesionych kosztów, lecz istnieje możliwość ubiegania się o zaliczkę - nawet do 90% przyznanej kwoty dotacji, przy czym maksymalna wysokość jednej transzy zaliczki może osiągnąć 45% kwoty dotacji. Oznacza to, że aby skorzystać z pełnej puli zaliczki - należy podzielić realizację projektu na minimum 2 etapy.
Zachęcamy do zapoznania się z ogłoszeniem o naborze w celu bliższego zapoznania się z jego specyfiką, a także dokonania weryfikacji spełnienia warunków formalnych oraz kryteriów premiujących, co umożliwi uzyskanie odpowiedzi na pytanie - czy w Twoim przypadku złożenie wniosku będzie zasadne i jakie są szanse na powodzenie procesu?
Jeśli chciałbyś skonfrontować swoje przemyślenia z doświadczonym ekspertem ds. dotacji, bądź oczekujesz wsparcia merytorycznego - zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji.
Chcesz być na bieżąco z dostępnymi dotacjami i instrumentami unijnymi,
a także dostawać powiadomienia o nowych, wartościowych wpisach na Blogu?