Kiedy trzeba założyć firmę?
Jeżeli zamierzasz prowadzić działalność zarobkową, rozumianą jako sprzedaż produktów lub świadczenie usług, a generowane przychody ze sprzedaży minimum w jednym miesiącu przekroczą pułap 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia (czyli od 1 lipca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. - 2700 PLN, zaś od 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. - 3181,50 PLN) - formalne zarejestrowanie firmy jest czynnością obowiązkową. Zakres wymaganych czynności nie ogranicza się jednak wyłącznie do złożenia wniosku o utworzenie podmiotu gospodarczego, ale generuje również obowiązek dotrzymania odgórnych terminów i sporządzenia dodatkowych formularzy.
Kancelaria finansowa Financial Matter posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie wielopłaszczyznowej obsługi klientów biznesowych i niejednokrotnie uczestniczyła już w procesie tworzenia nowych podmiotów gospodarczych "od zera". Niniejsza usługa ma za zadanie kompleksowe wsparcie Twoich działań na etapie zakładania firmy i dopilnowanie wszelkich formalności, aby móc umożliwić Twojej firmie funkcjonowanie na rynku.
Zakładanie firmy - dla kogo?
Założenie firmy dotyczy wszystkich pełnoletnich osób, zamierzających uruchomić własną działalność, w tym:
- Osób zmieniających formę współpracy z obecnym pracodawcą na B2B
- Obywatele wszystkich państw członkowskich UE
- Cudzoziemcy spoza obszaru UE (pod warunkiem posiadania tytułu pobytowego, np. karty pobytu)
- Pozostałe osoby, które zamierzają prowadzić własną firmę i przekraczają próg przychodowy w minimum jednym miesiącu (75% minimalnego wynagrodzenia)
Zakładanie firmy - zakres usługi Financial Matter
Nasza usługa obejmuje:
- Wypełnienie wniosku o rejestrację firmy
- Konsultację w zakresie doboru optymalnych parametrów w kontekście rozliczeń ZUS/US
- Zgłoszenie podmiotu (+ ewentualnych członków rodziny i pracowników) do ZUS - wypełnienie formularza ZUS ZUA/ZZA/ZCNA
- Rejestracja podmiotu jako czynny podatnik VAT - wypełnienie formularza VAT-R (jeśli dotyczy)
- Wypełnienie pełnomocnictw do reprezentowania firmy w sprawach rozliczeń publicznoprawnych - wypełnienie formularza ZUS-PEL, UPL-1 (w przypadku dodatkowego podjęcia współpracy na płaszczyźnie księgowości)
Zakładanie firmy - proces obsługi Financial Matter
1. Bezpłatna konsultacja - Rozmowa wstępna, w trakcie której zapytamy Cię o szczegóły planowanego przedsięwzięcia, a na bazie pozyskanych informacji - zaproponujemy konkretne działania.
2. Nawiązanie umowy - Sformalizowanie naszej współpracy poprzez podpisanie umowy, określającej zakres współpracy.
3. Założenie firmy - Kompleksowa pomoc w założeniu Twojej działalności, zgodna z katalogiem świadczonych przez nas usług. Podejmując z nami współpracę - uzyskasz szczegółowe wytyczne oraz komplet dokumentacji niezbędnej do utworzenia firmy, niezależnie od wybranej formy prawnej, w tym:
- Jednoosobowa działalność gospodarcza
Najczęściej wybierana forma prawna wśród wchodzących na rynek przedsiębiorców - notowana w rejestrze Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Optymalna jeśli zamierzasz podjąć działalność osobiście, na własną rękę. Niesie ona za sobą możliwość skorzystania z rozmaitych form opodatkowania, czy ulg podatkowych i składkowych. Zaletą wskazanej opcji jest stosunkowo niski poziom utrzymania firmy, natomiast wadą - fakt, iż przedsiębiorca odpowiada całym swoim prywatnym majątkiem za zobowiązania firmy (podobnie jak małżonek, w przypadku posiadania wspólności majątkowej).
- Spółka cywilna
Zawarta na podstawie umowy spółki, pomiędzy minimum dwiema jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi - funkcjonująca na zbliżonych zasadach i nie wymagająca wnoszenia kapitału początkowego. Każdy spośród właścicieli jest uprawniony do reprezentowania spółki, a zarazem - odpowiada za potencjalne regulowanie zobowiązań pozostałych wspólników.
- Spółka komandytowa
Notowana w Krajowym Rejestrze Sądowym forma prawna opierająca się na komplementariuszu (głównym wspólnikiem, odpowiedzialnym bez ograniczeń za zobowiązania spółki) oraz komandytariuszach (pozostałymi wspólnikami, odpowiedzialnymi za zobowiązania spółki do wartości określonej w umowie).
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Posiadająca osobowość prawną forma, która może być prowadzona zarówno jednoosobowo, jak i wieloosobowo lub przez istniejące aktualnie podmioty gospodarcze. Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z koniecznością wniesienia kapitału zakładowego w wysokości co najmniej 5000 PLN oraz każdorazowo - prowadzeniem pełnej księgowości.
- Pozostałe formy prawne (w tym: spółki jawne, spółki partnerskie, spółki komandytowo-akcyjne)
Jeśli nie możesz zdecydować się na konkretną formę prawną - w ramach dodatkowej usługi oferujemy ponadto Doradztwo podatkowe, w ramach którego dowiesz się między innymi która opcja przyniesie potencjalnie największe korzyści, a także w jaki sposób dokonać optymalizacji podatkowej w celu minimalizacji ponoszonych kosztów publicznoprawnych.
Jeżeli nie nawiązałeś już współpracy w zakresie księgowości, bądź na jej samodzielne prowadzenie - nasze Biuro rachunkowe pozostaje do Twojej dyspozycji. Zakres naszych usług w niniejszym zakresie zawarty został w podlinkowanym wpisie, a także osobnych sekcjach dedykowanych poszczególnym formom prowadzenia księgowości oraz rozliczeń pracowników - KPIR / Ryczałt, Księgi handlowe, Kadry i płace.
Ponadto, dodatkową wartość naszej obsługi stanowi dodatkowa usługa w postaci pozyskania finansowania ze środków krajowych lub unijnych:
- W przypadku niezarejestrowanej jeszcze firmy i chęci utworzenia jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej - Dotacje na start.
- W przypadku firmy posiadającej już wpis w rejestrze Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) - Dotacje na rozwój lub Pożyczki unijne.
Przydatne materiały
Dla osób zamierzających uruchomić jednoosobową działalność gospodarczą - stworzyliśmy dedykowany wpis, stanowiący poradnik - jak przejść przez poszczególne sekcje kreatora wniosku:
Bezpłatna konsultacja
Jesteś zainteresowany zarejestrowaniem firmy i poszukujesz partnera, który przeprowadzi Cię przez proces formalny? A może chciałbyś zweryfikować inne aspekty związane z założeniem działalności? Zachęcamy do odbycia bezpłatnych konsultacji, w trakcie których nasz doradca udzieli Ci niezbędnych wskazówek i przekaże dalsze wytyczne.