Na terenie województwa zachodniopomorskiego wyznaczona została Specjalna Strefa Wyłączenia (SSW). Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zawarł w niej 74 gminy, które charakteryzują się kumulacją niekorzystnych zjawisk społeczno-gospodarczych i przestrzennych - włącznie z deficytem w dostępie do infrastruktury, a także ograniczonym potencjałem rozwojowym. W związku z powyższym - niniejszemu obszarowi dedykowany został konkurs na udzielenie bezzwrotnych środków na cele inwestycyjne, w ramach poddziałania "1.6 - Wsparcie innowacyjnych inwestycji przedsiębiorstw" ze środków Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego na lata 2021-2027. Nabór wniosków rozpoczął się 29.09.2023 i potrwa do 08.11.2023 a pula środków na realizację projektów wszystkich beneficjentów wynosi 43 130 000 PLN.
W rolę wnioskodawców wcielić mogą się firmy należące do segmentu MŚP (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa), niezależnie od miejsca siedziby podmiotu, pod warunkiem spełnienia następujących kryteriów:
*Innowacja produktowa - nowy lub ulepszony wyrób bądź usługa, które znaczaco różnią się od dotychczasowej oferty przedsiębiorstwa i zapewniają ulepszoną specyfikę działania względem obecnie stosowanych rozwiązań (np. pod kątem jakości, parametrów technicznych, niezawodności, przystępności cenowej, użyteczności, trwałości)
**Innowacja procesowa - nowy lub znacząco ulepszony proces biznesowy względem aktualnie stosowanego w przedsiębiorstwie (między innymi pod kątem skuteczności, efektywności, odporności, przystępności cenowej, użyteczności) - wyłącznie w zakresie: wytwarzania wyrobów i świadczenia usług / dystrybucji i logistyki / systemów informacyjnych i komunikacyjnych / rozwoju produktów i procesów wewnętrznych
Lista gmin należących do obszaru SSW w województwie zachodniopomorskim
O tym które projekty zostaną zakwalifikowane do listy rankingowej podlegającej wsparciu finansowemu, zdecydują kryteria wyboru operacji. Obejmują one szereg aspektów (spełnienie każdego z nich nie jest wymagane, ale podnosi szanse na pozyskanie środków), w tym między innymi:
Ze wsparcia wyłączone są działalności związane z: opieką zdrowotną (zgodnie z działem 86 PKD), sprzedażą hurtową i detaliczną pojazdów samochodowych (zgodnie z działem 45.1 PKD), a także hutnictwem żelaza/stali/węgla brunatnego i kamiennego, wytwarzaniem/magazynowaniem/przesyłaniem/dystrybucją energii oraz łącznością szerokopasmową.
Celem konkursu jest wzrost konkurencyjności i tworzenie miejsc pracy w przedsiębiorstwach poprzez realizację inwestycji, które obejmować mogą następujące zakresy wydatków:
ŚRODKI TRWAŁE
Wszelkiego rodzaju maszyny, urządzenia, narzędzia i elementy wyposażenia - zarówno nowe, jak i używane (jednak wyłącznie pod warunkiem, że nie były one uprzednio finansowane ze środków unijnych)
ŚRODKI TRANSPORTU
Z wyłączeniem samochodów osobowych. Ponadto, w przypadku tego rodzaju kategorii wydatków - obowiązuje limit do 50% kwalifikowalnych wydatków spośród wszystkich ujętych w budżecie projektu.
ROBOTY I MATERIAŁY BUDOWLANE
Wyłącznie w zakresie bezpośrednio powiązanym z realizowaną operacją. Przeprowadzane prace powinny ponadto doprowadzić do zwiększenia wartości ujętych w budżecie środków trwałych.
WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
W tym podlegające amortyzacji specjalistyczne/dedykowane oprogramowanie, patenty, licencje, know-how, licencje w formie wieczystej, a także pozostałe wartości niematerialne i prawne.
NIERUCHOMOŚCI/GRUNTY
W tym grunty, grunty z budynkiem, bądź budynki komercyjne, a także prawa użytkowania wieczystego (wydatki w ramach niniejszej kategorii nie mogą przekroczyć 10% kosztów projektu wykazanych w budżecie).
LEASING FINANSOWY INSTALACJI/MASZYN
Finansowaniu podlegają także części rat leasingu finansowego, związane ze spłatą kapitału przedmiotu leasingu. Kwalifikowalne są wyłącznie raty, których termin płatności przypada na okres trwałości projektu.
USŁUGI SZKOLENIOWE
Świadczone przez firmy zewnętrzne w zakresie zielonych/cyfrowych kompetencji, powiązanych z przedmiotem realizowanego projektu (do 5% całkowitych kosztów kwalifikowalnych wykazanych w budżecie projektu).
Koszty niekwalifikowalne (nie podlegające wsparciu finansowemu) obejmują natomiast:
Minimalna wysokość udzielanego wsparcia dla jednego beneficjenta wynosi 500 000 PLN, natomiast maksymalna: 4 000 000 PLN.
Udział przyznawanego wsparcia uzależniony jest od statusu wnioskodawcy i wynosi:
Wsparcie udzielane jest w formie refundacji poniesionych kosztów, przy czym istnieje możliwość skorzystania z zaliczki do 90% przyznanej kwoty dofinansowania (przy czym jedna transza zaliczki nie może przekroczyć pułapu 40% przyznanej kwoty dofinansowania).
Zanim rozpoczniesz planowanie projektu i przygotowywanie dokumentacji, warto odpowiedzieć sobie na pytanie - czy w moim przypadku jest w ogóle sens składać wniosek? Jeżeli tak, to jakie są jego realne szanse na powodzenie? Wszelkie niezbędne do skutecznej, samodzielnej weryfikacji projektu informacje oraz dokumenty znajdziesz w ogłoszeniu o naborze.
Możesz również skorzystać z darmowej konsultacji wstępnej, na której doświadczony doradca:
Chcesz być na bieżąco z dostępnymi dotacjami i instrumentami unijnymi,
a także dostawać powiadomienia o nowych, wartościowych wpisach na Blogu?