W ramach Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur uruchomione zostały nabory wniosków w ramach poddziałania 01.02 - Działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw. Ogłoszone zostały dwa konkursy. Zakres tematyczny pierwszego z nich jest nieograniczony, z kolei drugiego - dotyczyć musi wdrożenia rozwiązań w obszarze zielonej gospodarki, w tym gospodarki o obiegu zamkniętym. Projekty są współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).
Środki przyznawane są na cele obejmujące: dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych (zarówno segmentu badań przemysłowych, jak i prac rozwojowych), bądź zakup usług B+R. Możliwe jest również uwzględnienie dodatkowych komponentów: podniesienia kompetencji kadr, jak i inwestycji w rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej.
Konkurs prowadzone są w okresie od 30.09.2024 r. do 31.10.2024 r. Łączna pula środków na realizację operacji wszystkich wnioskodawców wynosi 128 mln PLN.
Wsparcie dedykowane jest mikro, małym, średnim i dużym przedsiębiorstwom z województwa warmińsko-mazurskiego*, a także konsorcjom naukowo-przemysłowym. W przypadku dużych przedsiębiorstw - obligatoryjne jest uwzględnienie współpracy z przedstawicielem sektora MŚP w ramach realizacji przedsięwzięcia.
*Wnioskodawcy powinni posiadać siedzibę/oddział na terenie województwa warmińsko-mazurskiego od co najmniej 31.12.2023 r.
Dodatkowym warunkiem jest wpływ realizacji operacji na rozwój Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji.
Proporcjonalnie największe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji mają przedsiębiorcy planujący realizację przedsięwzięć ukierunkowanych na innowacje w obszarach zielonej gospodarki / GOZ, ze względu na osobną pulę środków dedykowaną tego rodzaju operacjom.
Zakres kosztów kwalifikowalnych operacji obejmować może:
Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych wynosi 500 000 PLN.
Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych wynosi 10 000 000 PLN.
Intensywność wsparcia uzależniona jest od rodzaju udzielanej pomocy, statusu firmy (mikro, mała, średnia, duża) i zakresu wydatków objętych przedsięwzięciem - maksymalnie do:
Warmińsko-Mazurskie to także bogata oferta preferencyjnych pożyczek unijnych. Sprawdź dostępne możliwości i pozyskaj najtańsze źródło finansowania w mniej niż 1,5 miesiąca.
Zachęcamy również do zapoznania się z wpisem dotyczącego prowadzonego równolegle konkursu. Umożliwia on pozyskanie środków przedsiębiorcom prowadzącym działalność na terenie województwa-mazurskiego na cele związane z odtwarzaniem gospodarczego dziedzictwa regionu, poprzez zakup środków trwałych / rewitalizację i modernizację obiektów historycznych / wdrożenie nowych produktów i usług opartych na tradycyjnych metodach produkcji lub rzemiosłach charakterystycznych dla Warmii i Mazur.
Zanim rozpoczniesz planowanie projektu i przygotowywanie dokumentacji, warto odpowiedzieć sobie na pytanie - czy w moim przypadku jest w ogóle sens składać wniosek? Jeżeli tak, to jakie są jego realne szanse na powodzenie? Wszelkie niezbędne do skutecznej, samodzielnej weryfikacji projektu informacje oraz dokumenty znajdziesz w:
Możesz również skorzystać z konsultacji wstępnej, na której doświadczony doradca:
Chcesz być na bieżąco z dostępnymi dotacjami i instrumentami unijnymi,
a także dostawać powiadomienia o nowych, wartościowych wpisach na Blogu?