W dniu dzisiejszym (01.08.2023 r.) zamieszczono oficjalną dokumentację konkursową, a także uruchomiony został nabór wniosków w ramach poddziałania 1.5 "wzrost konkurencyjności podlaskich przedsiębiorstw". Program dedykowany jest firmom posiadającym adres rejestrowy oraz realizującym projekt na terenie poszczególnych gmin, spośród powiatów graniczących z Białorusią i Rosją. Beneficjenci będą mieli możliwość sfinansowania szeregu celów o charakterze rozwojowym, które przyczynią się do wzrostu poziomu zatrudnienia w przedsiębiorstwie, a ponadto przyczynią się do wprowadzenia innowacji - co najmniej w skali firmy. Wnioski przyjmowane będą do 11.09.2023 r.
Uprawnione do aplikowania są zarówno mikro, jak i małe oraz średnie przedsiębiorstwa, a więc podmioty zarejestrowane w CEIDG lub KRS, zatrudniające nie więcej niż 250 pracowników, których rocznych obrót nie przekracza pułapu 50 mln PLN, bądź suma bilansowa - nie przekracza 43 mln PLN.
Wnioskodawcy poza posiadaniem adresu rejestrowego na terenie jednej spośród wskazanych w ogłoszeniu o naborze gmin - muszą zrealizować projekt na jego terenie.
Założenia realizowanej operacji powinny obejmować przeprowadzenie inwestycji w przedsiębiorstwie, która przyczyni się do wzrostu średniorocznego poziomu zatrudnienia (wartość poziomu zatrudnienia w roku następującym po realizacji założeń projektu musi osiągnąć wartość wyższą, niż średnioroczna wartość w 2022 roku). Wzrost zatrudnienia powinien ponadto wynikać bezpośrednio z faktu przeprowadzenia niniejszej inwestycji. Dodatkowo - czynnikiem obowiązkowym jest wdrożenie innowacji, minimum w skali w przedsiębiorstwa. Oznacza to konieczność wprowadzenia do oferty firmy nowego lub znacząco ulepszonego rozwiązania w formie produktu, usługi, bądź procesu produkcji.
Obowiązują ponadto kryteria merytoryczne. Spełnienie każdego z nich nie jest wymagane, jednak podnosi szanse na zakwalifikowanie się do listy projektów wybranych do dotacji. Wśród nich znajdują się takie czynniki jak:
Bezzwrotne wsparcie finansowe można otrzymać na realizację projektów zgodnych z wskazanymi powyżej założeniami konkursu. Ich wdrożenie powinno przyczynić się do założenia nowego zakładu, bądź zwiększenia możliwości produkcyjnych istniejącego, a także dywersyfikacji świadczonych produktów/usług, bądź całkowitej zmiany profilu działalności. Cele te możliwe będą do osiągnięcia poprzez zakup:
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych (kategorii wydatków przedstawionych w sekcji "na co?") - może wynieść 100 000 PLN, natomiast maksymalna: 3 500 000 PLN.
Wskazane kwoty uwzględniają wkład własny, którego minimalny próg uzależniony jest od statusu przedsiębiorstwa:
Zapewnienie wkładu na wyższym poziomie nie jest wymagane, lecz w odniesieniu do kryteriów wyboru operacji - może zapewnić dodatkowe punkty.
Pula środków przeznaczona na realizację wszystkich projektów wynosi 40 000 000 PLN.
Wsparcie udzielane jest w formie refundacji, przy czym wnioskodawcy mają możliwość skorzystania z zaliczki. Jej wysokość uzależniona jest od wartości proponowanego zabezpieczenia (np.: w formie hipoteki na nieruchomości, zastawu rejestrowego na środku trwałym, poręczeniu).
Zachęcamy do zapoznania się z dokumentacją konkursową, (zamieszczonej na stronie Funduszów Europejskich województwa podlaskiego na lata 2021-2027), w celu bliższego zapoznania się z jego specyfiką, a także dokonania indywidualnej weryfikacji zamieszczonych już warunków formalnych oraz kryteriów premiujących, co umożliwi uzyskanie odpowiedzi na pytanie - czy w Twoim przypadku złożenie wniosku będzie zasadne i jakie są szanse na powodzenie procesu?
Jeśli chciałbyś skonfrontować swoje przemyślenia z doświadczonym ekspertem ds. dotacji, bądź oczekujesz wsparcia merytorycznego - zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji.
Chcesz być na bieżąco z dostępnymi dotacjami i instrumentami unijnymi,
a także dostawać powiadomienia o nowych, wartościowych wpisach na Blogu?