W naszych poprzednich wpisach informowaliśmy już o kilku konkursach realizowanych na terenie poszczególnych regionów określonych województw: Bezzwrotna dotacja na cele inwestycyjne dla przedsiębiorców - wielkopolska wschodnia / Wsparcie MŚP na rzecz transformacji - bezzwrotna dotacja dla przedsiębiorców z województwa śląskiego / Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji - dotacja na inwestycje dla firm z województwa dolnośląskiego.
Na przestrzeni najbliższych kilkunastu nastąpi oficjalne ogłoszenie kolejnego konkursu w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Tym razem możliwość uzyskania bezzwrotnego wsparcia finansowego na realizację celów o charakterze rozwojowym - otrzymają przedsiębiorstwa realizujące projekty na terenie małopolski zachodniej. Nabór wniosków potrwa do 05.09.2023 r.
Konkurs dedykowany jest wnioskodawcom prowadzącym działalność w województwie małopolskim, na terenie jednego z wymienionych powiatów:
Firma przynależeć musi do sektora MŚP (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa) oraz wykazać cel zgodny z założeniami poddziałania. Zakładają one przeprowadzenie inwestycji rozwojowych (np. o charakterze produkcyjnym / logistycznym / badawczo-rozwojowym), które przyczynią się do dywersyfikacji lub całkowitej zmiany profilu działalności firmy, bądź do utworzenia nowych miejsc pracy. Realizowane przedsięwzięcia powinny ponadto doprowadzić do ograniczenia zużycia zasobów środowiskowych, bądź ograniczyć proces powstawania odpadów w przedsiębiorstwie.
O tym które projekty otrzymają wsparcie finansowe - decydować będzie kompletność i spójność składanej dokumentacji, a także spełnienie kryteriów premiujących. Przykładowe czynniki, które mogą przełożyć się na uzyskanie wyższej punktacji obejmują między innymi:
Dotacja ma charakter celowy i należy przeznaczyć ją na wskazany we wniosku zakres wydatków. Możliwe do sfinansowania kategorie obejmują:
Dodatkowe elementy budżetu projektu uwzględniać mogą ponadto:
Główna część projektu - dotycząca części inwestycyjnej w środki trwałe / wartości niematerialne, bądź nieruchomości - podlega wsparciu w ramach pomocy de minimis, bądź pomocy regionalnej. Co istotne - nie można łączyć dwóch rodzajów pomocy, a o tym która z nich zostanie zastosowana - decyduje wartość projektu.
Pomoc de minimis udzielana jest do limitu równowartości 200 000 EUR, bądź 100 000 EUR dla firm z sektora transportu drogowego (jeżeli beneficjent korzystał już z pomocy de minimis w przeciągu ostatnich 3 lat - od kwoty limitu należy odjąć wartość udzielonego dotychczas wsparcia).
Pomoc regionalna udzielana jest w przypadku braku możliwości skorzystania z pomocy de minimis. Pułap wsparcia oscyluje wówczas na poziomie:
Za koszty kwalifikowalne uznaje się wszystkie wydatki uwzględnione w budżecie planowanego przedsięwzięcia - zgodne z wykazanymi powyżej kategoriami wydatków. Minimalna wartość wykazanych kosztów kwalifikowalnych musi osiągnąć pułap 100 000 PLN, zaś maksymalna - 10 000 000 PLN.
Wsparcie finansowe udzielane jest co do zasady w formie refundacji, jednak beneficjenci maja możliwość skorzystania z zaliczki do 50% wartości przyznanych środków.
Zachęcamy do zapoznania się z dokumentacją konkursową, (która zostanie oficjalnie ogłoszona na stronie Funduszy Europejskich dla Małopolski na lata 2021-2027), w celu bliższego zapoznania się z jego specyfiką, a także dokonania indywidualnej weryfikacji zamieszczonych już warunków formalnych oraz kryteriów premiujących, co umożliwi uzyskanie odpowiedzi na pytanie - czy w Twoim przypadku złożenie wniosku będzie zasadne i jakie są szanse na powodzenie procesu?
Jeśli chciałbyś skonfrontować swoje przemyślenia z doświadczonym ekspertem ds. dotacji, bądź oczekujesz wsparcia merytorycznego - zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji.
Chcesz być na bieżąco z dostępnymi dotacjami i instrumentami unijnymi,
a także dostawać powiadomienia o nowych, wartościowych wpisach na Blogu?