01.08.2024 r. wystartowała kolejna edycja konkursu dedykowanego przedsiębiorcom prowadzącym działalność na terenie Polski Wschodniej (województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie i mazowieckie (z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego). Dostępne w ramach naboru środki pochodzą z krajowego programu "Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej" w ramach poddziałania 1.2 "Automatyzacja i robotyzacja w MŚP". Wnioski aplikacyjne potencjalnych beneficjentów przyjmowane będą do 26.09.2024 r.
O wsparcie finansowe ubiegać mogą się wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie bloku wschodniego Polski:
Projekty beneficjentów powinny być zgodne z celem konkursu, którym jest wsparcie przedsiębiorstw w procesie transformacji w kierunku przemysłu 4.0. Założenia przemysłu 4.0 uwzględniają wdrożenie nowych, cyfrowych i zintegrowanych rozwiązań w zakresie automatyki i robotyki / wykorzystania sztucznej inteligencji / technologii teleinformatycznych / komunikacji pomiędzy człowiekiem a maszynami.
W związku z powyższym - aby móc ubiegać się o udzielenie wsparcia finansowego - projekty powinny spełnić następujące wymogi:
Zakres kosztów kwalifikowalnych obejmuje kompleksowe wsparcie przedsiębiorstw na rzecz automatyzacji i robotyzacji poprzez zakup:
Projekty podlegają punktacji, zgodnie z kryteriami wyboru operacji. Wnioskodawcy, którzy złożą kompletną i poprawnie przygotowaną dokumentacją, spełnią wymogi formalne i uzyskają odpowiednio wysoką ilość punktów - mogą liczyć na uzyskanie statusu beneficjenta programu. Czynniki, których spełnienie nie jest obowiązkowe, lecz zwiększą szanse na powodzenie to:
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych uwzględnionych w budżecie projektu (włącznie z wnoszonym wkładem własnym) powinna wynosić 200 000 PLN, natomiast maksymalna wartość dofinansowania projektu, o którą mogą ubiegać się wnioskodawcy to 3 000 000 PLN. Wysokość udzielanego wsparcia na przeprowadzenie audytu technologicznego i opracowanie mapy drogowej nie może przekroczyć 70 000 PLN. Pula środków przeznaczona na realizację projektów wszystkich beneficjentów to 100 000 000 PLN co niesie za sobą perspektywę sfinansowania od kilkudziesięciu do nawet kilkuset przedsięwzięć.
- poziom dofinansowania: 85% kosztów kwalifikowalnych
- poziom dofinansowania: 70% kosztów kwalifikowalnych (mikro i małe firmy)
Środki co do zasady udzielane są w ramach refundacji poniesionych kosztów, natomiast wnioskodawcy mają możliwość ubiegania się o zaliczkę w wysokości do 40% przyznanej kwoty dotacji.
Wszystkie dokumenty, instrukcje oraz informacje niezbędne w celu samodzielnego przeanalizowania naboru oraz przygotowania dokumentacji projektowej, znajdują się na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Jeżeli interesuje Cię wsparcie eksperta, które rozpoczyna się od rzetelnego sprawdzenia realnych szans na pozyskanie dofinansowania (w tym weryfikacji kryteriów formalnych oraz punktowanych), skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.
Chcesz być na bieżąco z dostępnymi dotacjami i instrumentami unijnymi,
a także dostawać powiadomienia o nowych, wartościowych wpisach na Blogu?