O ile w przypadku oprocentowania i prowizji możemy mówić o koszcie bezpośrednim zaciąganego przez Ciebie zobowiązania, o tyle zawieraną w związku z kredytem umowę ubezpieczeniową zaliczymy do kategorii kosztów pośrednich. Nasuwa się zatem pytanie - czy ubezpieczenie produktu jest konieczne? Otóż należy spojrzeć na problematykę zagadnienia z perspektywy poszczególnych produktów finansowych. Inną funkcję pełni ubezpieczenie kredytu gotówkowego, a zupełnie inaczej spojrzeć należy na obowiązkowe OC oraz AC, kiedy bierzesz leasing. Również w innych kategoriach należy rozpatrywać ubezpieczenie niskiego wkładu własnego przy kredycie hipotecznym, czy ubezpieczenie nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia. W niektórych przypadkach ubezpieczenie jest obowiązkowe, w innych stanowi tzw. sprzedaż łączoną, w jeszcze innych może się okazać zbędnym z perspektywy kosztowej luksusem. W niniejszym wpisie postaram się usystematyzować występujące w połączeniu z produktami finansowymi ubezpieczenia, przypisując je do poszczególnych rodzajów instrumentów finansowych. Będziesz wiedział jakiego rodzaju ubezpieczeń możesz spodziewać się zaciągając kredyt hipoteczny oraz które z nich są obowiązkowe, a które mogą - ale nie muszą być uwzględniane w przedsięwzięciu.
Zdecydowana większość Banków funkcjonujących na polskim rynku, posiada w swojej ofercie możliwość ubezpieczenia tego typu zobowiązania, niemniej jednak rzadko zdarza się natomiast sytuacja, w której Bank narzuci na Ciebie obowiązek dodatkowego ubezpieczenia kredytu - jest to najczęściej rozwiązanie dobrowolne, które oczywiście poprawi Twoją wiarygodność, zmniejszy ryzyko dla Banku, a co za tym idzie wpłynie pozytywnie na poprawę zdolności oraz w wielu przypadkach bezpośrednich warunków cenowych - czyli oprocentowania i prowizji. Co daje Tobie? Spokój i komfort psychiczny. Praktyczną pewność, że jeżeli brutalnie mówiąc Ciebie zabraknie, lub np. na płaszczyźnie zawodowej sprawy nie potoczą się według Twojej myśli (ubezpieczenie od utraty pracy) - bliscy nie zostaną na przysłowiowym lodzie, z wysokim długiem do spłaty. Ubezpieczenie tego typu kredytów polega przede wszystkim na ubezpieczeniu Ciebie jako kredytobiorcy, Twojego życia, zdrowia lub nieoczekiwanego zwrotu w kwestii utraty źródła utrzymania, a tym samym zdolności do spłaty kredytu. Jesteś ubezpieczającym oraz ubezpieczonym, uposażonym natomiast (poza ubezpieczeniem od utraty pracy) staje się Bank, który w razie kłopotów zostanie w całości lub w większej części spłacony.
W przypadku tego typu rozwiązania finansowego, wyróżniamy prawdopodobnie najwięcej występujących rodzajów ubezpieczenia. Niektóre z nich są obligatoryjne, niektóre tak jak w powyższym przykładzie (dot. kredytu gotówkowego) stanowią sprzedaż łączoną (sprzedaż łączona, to oferowanie lub zawieranie umowy o kredyt hipoteczny wraz z innymi odrębnymi produktami lub usługami finansowymi, w przypadku gdy umowa o kredyt hipoteczny jest dla konsumenta dostępna również bez tych produktów lub usług, w tym na innych warunkach niż łącznie z tymi produktami lub usługami) Bardzo ważnym jest fakt, iż w myśl ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, zabroniono przy tego typu produkcie tzw. sprzedaży wiązanej. W praktyce oznacza to, że zabroniono oferowania lub zawierania umowy o kredyt hipoteczny w pakiecie z innymi odrębnymi produktami lub usługami finansowymi, w przypadku gdy umowa o kredyt hipoteczny nie jest dla konsumenta dostępna bez takich produktów lub usług. Czyli... bank nie może na Tobie wymusić dobierania produktów uzupełniających do umowy o kredyt hipoteczny (bo inaczej nie zostanie udzielony), ale może zaproponować Ci dodatkowe produkty, z których skorzystanie wpłynie na obniżenie kosztów bezpośrednich kredytu.
Przyjmuje funkcję bardzo podobną, jak w przypadku kredytu gotówkowego. Kredyt hipoteczny z definicji, przeznaczony jest na cele mieszkaniowe, w związku z czym ubezpieczając siebie jako kredytobiorcę, zabezpieczasz dach nad głową dla swoich bliskich i w razie bardzo czarnych, lecz jednak możliwych scenariuszy - ściągasz z nich potencjalny ciężar związany z koniecznością spłacania dużego zobowiązania przez wiele lat. Ten dodatkowy, jakże istotny czynnik sprawia, że w zdecydowanej większości przypadków klienci korzystający z kredytu hipotecznego, chcą być ubezpieczeni. Decydując się na tego typu zabezpieczenie z bezpośredniej oferty Banku, możesz liczyć na znaczące obniżenie marży kredytowej - nawet o 0,6%. W połączeniu z komfortem oraz poczuciem bezpieczeństwa, które za sobą niesie jest to produkt, którego dobranie do oferty kredytu hipotecznego szczerze rekomendujemy.
Rodzaj ubezpieczenia, które jest w 100% obligatoryjne. Minimalny zakres tego typu ubezpieczenia, chroni przed podstawowymi ryzykami związanymi z pożarem oraz innymi losowymi zdarzeniami, mogącymi doprowadzić do znaczącej lub całkowitej utraty wartości nieruchomości. Produkt ten zabezpiecza Bank od możności zaspokojenia swojej wierzytelności w przypadku wystąpienia powyższego zdarzenia, ale również zabezpiecza Ciebie przed koniecznością dalszego spłacania kredytu w sytuacji losowej, pozbawiającej Cię dachu nad głową. Pozwala Ci również odzyskać część wartości nieruchomości, stanowiącej nadwyżkę w stosunku do kapitału pozostałego do spłaty - w związku z tym nie zostaniesz z niczym. Banki proponują ubezpieczenie nieruchomości z własnej oferty, przydzielając tym samym przeważnie mniej znaczące upusty w stosunku do kosztów bezpośrednich kredytu. Masz również możliwość skorzystania z ubezpieczenia zewnętrznego, pod warunkiem pozytywnego zweryfikowania jego zakresu oraz podpisania stosownych dokumentów dotyczących cesji wierzytelności z tytułu ubezpieczenia.
Jest to rodzaj ubezpieczenia, które zabezpiecza Bank przed niepożądanymi zdarzeniami, do momentu uprawomocnienia się wpisu hipotecznego w księdze wieczystej. Ubezpieczenie ma charakter obligatoryjny, lecz samo w sobie nie wymaga bezpośredniego opłacenia - co oczywiście nie oznacza, że nie generuje żadnych kosztów. Otóż na wskazany wyżej okres oczekiwania na uprawomocnienie się wpisu w księdze wieczystej, ubezpieczenie pomostowe podwyższa koszty bezpośrednie kredytu - wysokość marży, a tym samym zwiększa początkową wysokość odsetek. Kiedy otrzymasz z Sądu potwierdzenie wpisu hipoteki w dziale IV KW, poinformuj o tym niezwłocznie kredytujący Cię Bank, który w odpowiedzi wyrówna Twoją marżę do wynikającego z umowy poziomu docelowego.
W myśl ustawy o kredycie hipotecznym, minimalnym wymaganym przez przepisy prawa wkładem własnym dla tego typu zobowiązania, jest 20% wartości nieruchomości (albo raczej inwestycji). Jest to poziom wysoki, trudno osiągalny dla dużej części społeczeństwa. W związku z tym, Banki opracowały rozwiązanie, które umożliwia kredytobiorcy pozyskanie "hipoteki", dysponując już 10% wartości inwestycji. Pozostałe wymagane ustawowo 10% jest objęte tzw. ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego. Jako kredytobiorca nie ponosisz bezpośrednich kosztów takiego zabiegu, lecz tak jak to miało miejsce w przypadku ubezpieczenia pomostowego, do momentu, aż w wyniku regularnej spłaty rat kapitałowo-odsetkowych zmniejszysz poziom zadłużenia wyrównując go do poziomu 80% wartości inwestycji, musisz liczyć się z podwyższoną marżą. Tego typu ubezpieczenie choć w teorii nie występuje we wszystkich Bankach, to w praktyce nawet jeżeli nie zostało to nazwane ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego, to co do zasady wnosząc w inwestycję wkład własny niższy niż 20%, musisz liczyć się z podwyższonym poziomem marży. Na szczęście w zdecydowanej większości Banków oferujących kredyty hipoteczne z 10% wkładem własnym, ów zwiększony poziom marży jest raczej nieznaczący, niemniej jednak zapewne daje się odczuć w całkowitych kosztach kredytu. Faktem jest natomiast, że istotnym ułatwieniem dla dziesiątek tysięcy ludzi jest umożliwienie nabycia własnego dachu nad głową, przy udziale niższego wkładu własnego.
Niewątpliwie leasing może zostać uznany za specyficzny sposób finansowania, w szczególności jeśli mówimy o leasingu operacyjnym.
Z praktycznego punktu widzenia, leasingobiorca korzystający z przedmiotu leasingu, nie staje się jego prawnym właścicielem, w związku z czym nie dziwo, że ubezpieczenie przy tego typu rozwiązaniach jest konieczne. Przy leasingu samochodów oraz pojazdów przeznaczonych do poruszania się po drogach, koniecznym będzie objęcie pojazdu obowiązkowym OC, a także obowiązkowym również w przypadku leasingu AC, zabezpieczającym firmę udzielającą świadczenia przed ewentualną kradzieżą lub znaczącymi szkodami. Obowiązkowe jest również ubezpieczenie wszelkiego rodzaju maszyn i urządzeń, które "wziąłeś w leasing".
Produktem dodatkowym, związanym przede wszystkim z pojazdami mechanicznymi jest tzw. ubezpieczenie typu GAP. Ubezpieczenie GAP jest skierowane do osób kupujących samochód na kredyt lub korzystających z leasingu. Zapewnia ochronę przed utratą wartości pojazdu w czasie. Polisa pokrywa różnicę pomiędzy pozostałymi do spłaty ratami, a kwotą odszkodowania wypłaconego z AC. Ubezpieczenia w przypadku leasingu, choć generują niewątpliwe koszty - dają też spory komfort użytkowania. Statystyki są nieubłagane i nawet najlepszy, najbardziej ostrożny kierowca, nigdy nie wiesz kogo spotka po drugiej stronie szyby. Za pewne nie chciałbyś sytuacji, w której w wyniku niefortunnego zdarzenia straciłeś możliwość korzystania ze sprzętu, a niestety nadal ciąży nad Tobą widmo konieczności spłacania swojego zobowiązania związanego z ów przedmiotem.
PODSUMOWANIE
Wiesz już jakie rodzaje ubezpieczenia związane są z poszczególnymi kategoriami produktów finansowych. Co więcej, dzięki zapoznaniu się z niniejszym wpisem uzbroiłeś się w wiedzę dotyczącą tego które z produktów ubezpieczeniowych są niezbędne dla podjęcia konkretnych instrumentów finansowych, a co do których masz pełne prawo odmówić. Wiedza o tych pierwszych - obligatoryjnych ubezpieczeniach, pozwoli Ci skutecznie porównywać opłacalność poszczególnych produktów finansowych, dzięki poszerzeniu spectrum analizowanych parametrów kosztowych i ich większej świadomości. Co do oceny opłacalności podejmowania nieobowiązkowych produktów ubezpieczeniowych - jest to wątek podlegający indywidualnej, subiektywnej ocenie. Aby Ci tę ocenę ułatwić, podrzucamy kilka przykładowych, podstawowych pytań, które powinieneś sobie zadać snując tego typu rozważania:
Dodatkowo krótka infografika dotycząca rodzajów i obligatoryjności poszczególnych ubezpieczeń przy konkretnych produktach finansowych:
Jeżeli nie zgadzasz się z czymś, co tutaj przeczytałeś, masz jakieś ciekawe uwagi lub sugestie umożliwiające podniesienie jakości przekazywanych treści lub np. masz ciekawy wątek, który moglibyśmy poruszyć w przyszłych wpisach - ATAKUJ!
Jeżeli mierzysz się aktualnie z jakimś wyzwaniem, problemem lub potrzebą związaną bezpośrednio lub pośrednio z płaszczyzną szeroko rozumianych finansów prywatnych lub firmowych - ATAKUJ!
SPOSOBY NA ZAATAKOWANIE:
Chcesz być na bieżąco z dostępnymi dotacjami i instrumentami unijnymi,
a także dostawać powiadomienia o nowych, wartościowych wpisach na Blogu?