17 października 2024 roku uruchomiony został nabór wniosków na kredyt ekologiczny z bezzwrotnym wsparciem finansowym, udzielanym w formie premii na spłatę części zobowiązania. Instytucją sprawującą nadzór nad instrumentem, finansowanym ze środków Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki, jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Instytucje kredytujące, które przekazują środki beneficjentom konkursu, to z kolei banki komercyjne oraz spółdzielcze, zlokalizowane na terenie całego kraju. Wnioski przyjmowane będą do 31 stycznia 2025 roku.
Z niniejszego wpisu dowiesz się między innymi:
Kto może ubiegać się o wsparcie finansowe?
Na co można przeznaczyć pozyskany kapitał?
Jakie są warunki udzielanej dotacji oraz przyznawanego kredytu?
Konkurs dedykowany jest mikro, małym oraz średnim przedsiębiorstwom, zlokalizowanym na terenie całego kraju.
Celem przewodnim projektu jest ograniczenie zużycia energii w przedsiębiorstwie. Warunkiem koniecznym jest przeprowadzenie inwestycji, która przyczyni się do oszczędności energii pierwotnej na poziomie minimum 30%.
Pułap oszczędności obliczany jest na podstawie karty audytu, sporządzonej wedle wytycznych konkursowych. Obowiązkowym elementem operacji jest zatem przeprowadzenie audytu zarówno przed złożeniem wniosku aplikacyjnego, jak i po wdrożeniu w życie założeń projektu. W zależności od wyników pierwotnie przeprowadzonego audytu - zakres inwestycji może obejmować takie cele jak:
Największą szansę na otrzymanie środków będą mieli wnioskodawcy, którzy wykażą wysoki stosunek oszczędności energii pierwotnej (w przeliczeniu na megawatogodziny) do łącznej wartości wydatków uwzględnionych we wniosku. Istotne jest zatem, aby ich pułap był racjonalny w odniesieniu do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, a realizacja inwestycji przyniosła wymierne skutki w zakresie optymalizacji pod kątem efektywności energetycznej w firmie.
Aby zostać beneficjentem konkursu - musisz wykazać zdolność kredytową. Jeżeli posiadasz już wstępny zarys planowanego do przeprowadzenia przedsięwzięcia, a nie masz pewności czy kondycja finansowa Twojej firmy umożliwi skuteczne przeprocesowanie wniosku - skorzystaj z konsultacji. Doświadczony doradca kredytowy przeanalizuje Twoją sytuację indywidualnie.
TERMOMODERNIZACJA BUDYNKU
BIOGAZOWNIE
EFEKTYWNE ENERGETYCZNIE MASZYNY I URZĄDZENIA
PANELE FOTOWOLTAICZNE
POMPY CIEPŁA
ELEKTRONICZNE SYSTEMY STEROWANIA POBOREM ENERGII
FARMY WIATROWE
POZOSTAŁE INSTALACJE OZE
SYSTEMY WENTYLACJI / CHŁODZENIA / OŚWIETLENIA / KLIMATYZACJI
Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych w projekcie musi osiągnąć pułap 2 000 000 PLN, natomiast maksymalna - wynosi równowartość 50 mln EUR. Realny zakres wsparcia uzależniony jest jednak od charakteru realizowanego projektu, a także posiadanej zdolności kredytowej.
Środki udzielane są w formie kredytu ekologicznego, przy czym realnej spłacie podlega wyłącznie jego część. Pozostała wartość spłacana jest w ramach bezzwrotnej premii ekologicznej, której wysokość uzależniona jest od charakteru wydatków oraz statusu i lokalizacji wnioskodawcy - zgodnie z załączonymi mapami:
Mapa pomocy regionalnej - cała Polska (z wyłączeniem woj. mazowieckiego i wielkopolskiego)
Mapa pomocy regionalnej - województwo mazowieckie
Mapa pomocy regionalnej - województwo wielkopolskie
Ponadto:
Oznacza to, że bezzwrotna dotacja może objąć nawet do 70% kosztów inwestycji.
Pula środków na realizację projektów wszystkich wnioskodawców wynosi 660 mln euro.
Warunki kredytu udzielanego w formie ratalnej - uzależnione są natomiast od indywidualnej oferty banku. Instytucje udzielające kredyt ekologiczny to między innymi:
Wszelkie dodatkowe informacje, włącznie z dokumentami źródłowym, niezbędnymi do dokonania samodzielnej weryfikacji potencjału przedsięwzięcia - znajdziesz na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia merytorycznego w niniejszym zakresie - zachęcamy do skorzystania z konsultacji z ekspertem, w trakcie której uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, w tym:
Chcesz być na bieżąco z dostępnymi dotacjami i instrumentami unijnymi,
a także dostawać powiadomienia o nowych, wartościowych wpisach na Blogu?