Fotowoltaika dla biznesu

tel: 724 209 634

FOTOWOLTAIKA DLA FIRMY 

W sierpniu 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o OZE, wraz z którą rozszerzono funkcjonującą do tej pory definicję prosumenta. Od tego momentu, każdy przedsiębiorca może produkować energię elektryczną i magazynować ją w sieci na takich samych zasadach, jak robiły to do tej pory gospodarstwa domowe. Dzięki tej kluczowej dla małych i średnich firm zmianie, instalacja fotowoltaiczna dla biznesu stała się rozwiązaniem o wysokim potencjale opłacalności. Przedsiębiorca decydujący się na założenie paneli słonecznych, robi poważny krok w stronę niezależności energetycznej, uodparniając się na systematycznie rosnące ceny energii. Niemałe znaczenie może mieć również PR'owa strona przedsięwzięcia. Otóż pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca, to jedna z najbardziej pro-ekologicznych metod zaspokajania swoich potrzeb energetycznych. Badania pokazują, że gro społeczeństwa nie przechodzi obojętnie obok wszelkich, pozytywnie oddziałujących na środowisko rozwiązań. Czy to oznacza, że firma, która zdecyduje się zainwestować w fotowoltaikę upiecze dwie pieczenie na jednym ogniu? Gdyby się nad tym chwile zastanowić, można dojść do wniosku, że pieczeni jest znacznie więcej...

PENELE SŁONECZNE W FIRMIE - jak to działa?

Zanim przejdziemy do analizy ekonomicznej strony przedsięwzięcia, kilka słów na temat funkcjonowania firmowej instalacji fotowoltaicznej i procesu korzystania ze statusu prosumenta przez firmę.

Jako świadomy oraz otwarty na nowe możliwości przedsiębiorca postanawiasz zainwestować w fotowoltaikę. Profesjonalny doradca pomaga Ci przejść przez cały proces inwestycyjny, będąc dla Ciebie wsparciem na każdym etapie przedsięwzięcia. Panele są już na dachu Twojej firmowej nieruchomości lub stoją twardo na kawałku wygospodarowanego pod ten cel gruntu. Twoje firma w ramach codziennego funkcjonowania wytwarza dobra i usługi, do wytworzenia których zużywa energię elektryczną. Jest lipiec, 39 stopni  w słońcu, dobrze zaprojektowana instalacja działa na pełnych obrotach i produkuje tyle energii, że wystarczy na pokrycie bieżących potrzeb firmy, a dodatkowo powstają konkretne nadwyżki, które korzystając ze statusu prosumenta magazynujesz w sieci u dystrybutora. Miesiące letnie mijają, robi się trochę ciemniej, ani się nie obejrzałeś i mamy styczeń. Słońca bywa mało, czasami jak na lekarstwo. Twoja instalacja choć na mniejszych obrotach niż w okresie letnim, wciąż daje z siebie co może. Nie wystarczy to jednak na pokrycie bieżących potrzeb energetycznych. Na szczęście jej intensywna i efektywna praca w miesiącach letnich wygenerowała taki poziom nadwyżki, że aktualnie korzystając z przysługujących Ci praw prosumenta odbierasz zmagazynowaną energię i nadal cieszysz się pełnią niezależności energetycznej, nie robiąc sobie nic z regularnych podwyżek cen. W tym miejscu należy oczywiście zaznaczyć, że w ramach systemu opustów zakład energetyczny pobiera swego rodzaju prowizję za magazynowanie Twojej energii. W przypadku instalacji mniejszych niż 10 kWp jest to 20%, a w przypadku instalacji między 10, a 50 kWp - 30% ze zmagazynowanej nadwyżki. Wiadomo - nie ma nic za darmo, ale nawet pobierana w ten sposób prowizja energetyczna zakładu, nie jest w stanie mocniej zaburzyć ekonomicznej opłacalności takiego przedsięwzięcia. Ważnym jest natomiast, abyś skorzystał z usług profesjonalnego doradcy w zakresie projektowanej przez Ciebie instalacji fotowoltaicznej, który w swoich obliczeniach i projekcie uwzględni wszystkie istotne dla Twojego bilansu energetycznego czynniki, m.inn. pobieraną przez energetykę prowizję.

FIRMOWA INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA - jaka wielkość instalacji?

Odpowiednio zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna dla Twojej firmy, to jeden z kluczowych elementów całego przedsięwzięcia. Ilość modułów fotowoltaicznych o odpowiedniej mocy, powinna być dobrana w taki sposób, aby bilansowała Twoje zapotrzebowanie energetyczne. Za mała instalacja sprawi, że główny cel związany z niezależnością energetyczną nie zostanie w pełni zrealizowany. Instalacja zbyt duża, będzie natomiast oznaczała zbędną nadprodukcję energii, której nigdy nie zdołasz wykorzystać, a przecież nie jesteś instytucją charytatywną, która zgłosiła się na ochotnika aby zasilać zapasy energetyczne jednego z funkcjonujących na polskim rynku regionalnych monopolistów. Dobra doradca przy projektowaniu fotowoltaiki dla Twojego Biznesu, weźmie pod uwagę wszystkie możliwe czynniki, m.in.: średnioroczne zapotrzebowanie, rodzaj konstrukcji, kierunek zwrotu modułów, kąt nachylenia instalacja względem słońca, godziny szczytowego zapotrzebowania energetycznego w firmie itd. 

REKOMENDOWANA WIELKOŚĆ FIRMOWEJ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ - na podstawie aktualnego, średniomiesięcznego rachunku za prąd


FOTOWOLTAIKA NA FIRMĘ - Jak sfinansować inwestycję w panele słoneczne dla przedsiębiorstwa.


Środki własne
Środki własne z wypracowanego przez firmę zysku to oczywiście jedna z oczywistych możliwości sfinansowania fotowoltaiki dla firmy. Jest to rozwiązanie, w ramach którego rzeczywisty koszt przedsięwzięcia będzie możliwie najniższy. Tego typu rozwiązaniu sprzyja również fakt, iż przedsiębiorcy posiadający status małego podatnika PIT oraz CIT posiadają przywilej jednorazowego zamortyzowania instalacji fotowoltaicznej w ramach pomocy de minimis (suma wszystkich jednorazowych amortyzacji w roku podatkowym 2020 nie przekraczająca kwoty 50 000 euro). Otwiera to szeroką perspektywę optymalizowania podatkowego, przy jednoczesnym bardzo efektywnym inwestowaniu środków pieniężnych, gwarantującym  w przyszłości ogromne oszczędności. Sfinansowanie fotowoltaiki ze środków własnych, to jednak dla niektórych przedsiębiorstw spory jednorazowy wydatek, który w czasach zwiększonej niepewności gospodarczej oraz zwiększonych potrzeb płynnościowych firm, może zostać zastąpiony przez alternatywne, równie efektywne sposoby na wejście w posiadanie swojej własnej, firmowej mini-elektrowni energetycznej.

Kredyt inwestycyjny

Jednym z wspomnianych wyżej alternatywnych sposobów zainwestowania w panele słoneczne dla firmy jest kredyt. W otoczeniu rekordowo niskich stóp procentowych, a co za tym idzie bardzo taniego i stosunkowo łatwo-dostępnego kapitału, kredyt może się okazać równie, jeżeli nie jeszcze bardziej efektywnym sposobem na zrealizowanie inwestycji. Przy odpowiednim doborze okresu finansowania może się okazać, że raty kredytu na fotowoltaikę nie przekroczą płaconych przez Ciebie dotychczasowych rachunków za prąd. Po kilku latach kredyt spłacisz, a możliwość czerpania energii elektrycznej ze słońca pozostanie z Tobą na długie lata. (Financial Matter to już ponad 7 lat doświadczenia w finansowaniu potrzeb przedsiębiorców. Wiemy co to znaczy opłacalne finansowanie, a co ważniejsze - wiemy jak je pozyskać).

Leasing

Twoja firmowa instalacja fotowoltaiczna może zostać sfinansowana leasingiem operacyjnym. Umożliwia to uzyskanie opłacalnego finansowania zabezpieczonego, które instytucje finansujące bardzo często proponują przedsiębiorcom bez rozbudowanych i szczegółowych analiz finansowych firmy. Jest to finansowanie zabezpieczone, więc wiąże się zarówno dla Ciebie, jak i firmy leasingowej z mniejszym ryzykiem. Całość wpłaty własnej, wszystkich rat leasingowych oraz ewentualnej kwoty wykupu możesz zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, dzięki czemu zyskujesz efektywne narzędzie będące Twoją tarczą podatkową. (współpracujemy z 8 wiodącymi firmami leasingowymi, które coraz to chętniej finansują zakup fotowoltaiki dla biznesu).

FOTOWOLTAIKA DLA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ, a odliczenie podatku VAT.

Stawka podatku VAT jaką objęty został zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej przez przedsiębiorcę różni się od stawki tego typu transakcji przeprowadzanej przez osobę prywatną. Klient indywidualny zapłaci 8% podatku  VAT od zainstalowanych modułów fotowoltaicznych, przedsiębiorcę natomiast obowiązuje 23-procentowa stawka VAT'u. Znakomita wiadomość jest natomiast taka, że jako firma będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, masz możliwość całościowego jego odliczenia i zaksięgowania go po stronie podatku naliczonego. Dzięki temu efektywny koszt instalacji fotowoltaicznej dla firmy jest o 15% niższy niż w przypadku gospodarstw domowych. Dodając do tego możliwość odliczenia kosztów instalacji również od podatku dochodowego, czy to w formie jednorazowej czy też liniowej amortyzacji, okazuje się, że dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym 19%, rzeczywisty koszt instalacji jest niższy o kolejne 19%.

ILE KOSZTUJE FIRMOWA INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA - cena paneli fotowoltaicznych dla przedsiębiorstwa

Na to ile zapłacisz za przedsięwzięcie składa się wiele czynników. Od aspektów poza-technologicznych takich jak jakość obsługi, czas realizacji, wiedza ekspercka, po czynniki związane z wykorzystanym sprzętem oraz stopniem technologicznego skomplikowania przedsięwzięcia. Każdy chce wiedzieć: ile to kosztuje!? To naturalne i zrozumiałe, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie orientacyjne koszty instalacji fotowoltaicznej dla jej przykładowych wielkości.

KOSZT FIRMOWEJ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ - szacunkowe wartości


Wielkość instalacjiKoszt brutto (pln)Vat (pln)Tarcza podatkowa (19%, pln)Rzeczywisty koszt instalacji (brutto-vat-TP)
7,7 kWp46 833,258 757,447 234,4030 841,41
14,7 kWp79 389,7614 845,2412 263,46
52 281,06
26,6 kWp124 264,1023 236,3819 195,27
81 832,45
49,7 kWp204 691,7738 275,7031 619,05
134 797,02