Koszty kredytu - wstęp do wiedzy, którą musisz posiąść przed złożeniem wniosku.

tel: 724 209 634

Zakupy.....Zapewne znasz bardzo wiele osób, które uwielbiają robić zakupy. Być może sam należysz do tej grupy. Jakie by nie były, kiedy by nie były robione i czego by nie dotyczyły - mają co najmniej jeden, prawdopodobnie najważniejszy wspólny mianownik, a mianowicie cenę. Kiedy coś kupujemy, chcemy znać tego cenę. Chcemy wiedzieć co? Chcemy wiedzieć za ile? No i...dlaczego tak drogo!? 


O ile sprawa jest w miarę prosta i przejrzysta, kiedy stajesz przed zakupem np. nowej pary butów (no chyba, że to najnowszy model włoskich, skórzanych butów, a Ty wiesz ile kosztują, ale jeszcze nie wiesz jak będziesz tłumaczyć się z tego drugiej połówce), o tyle świadome, prawidłowe odczytanie i zrozumienie wszelkich kosztów kredytu, bywa dla niektórych problemowe, tym bardziej jeżeli mają z tym do czynienia pierwszy raz w życiu. Oprocentowanie roczne, nominalne, RRSO, prowizja za uruchomienia, za wcześniejszą spłatę, ubezpieczenie...trochę tego jest. Nie chcesz kupować kota w worku, wiążesz się na kilka, czasem kilkadziesiąt lat. Podstawowa wiedza z zakresu potencjalnych kosztów, jest fundamentem dokonania najlepszej możliwej decyzji. Oczywiście, koszty nie są jedynym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, niemniej jednak pieniądze (kredyt) - to liczby, a one nie kłamią.


Przygotowałem dla Ciebie specjalną serię wpisów, w której postaram się w klarowny sposób usystematyzować wszelkie potencjalne koszty, towarzyszące zaciąganiu kredytu. Część z przytaczanych zagadnień prawdopodobnie nie będzie Ci obca. O niektórych faktach będziesz wiedział więcej o innych mniej. Bezapelacyjnie natomiast jest to wiedza, którą warto posiąść lub utrwalić przed podjęciem decyzji, dotyczącej wyboru danej oferty finansowej. Oprócz czystej teorii, będę starał się wpleść w przekazywane Ci treści, słowo praktycznego komentarza, wypracowanego na przestrzeni ponad 7 lat doświadczeń w branży kredytowej. 
"Życie to w 10% to co Cię spotyka i w 90% to jak zareagujesz na to co Cię spotkało."


Na pierwszy ogień wrzucimy znane i lubiane oprocentowanie. Chyba najbardziej popularny rodzaj kosztu, poziomem między innymi którego banki biją się namiętnie o Twoją uwagę. Jakie wyróżniamy rodzaje oprocentowania istotne w kontekście Twojego kredytu? Czy aby na pewno niższe oprocentowanie musi oznaczać tańszy kredyt? O tym w kolejnym wpisie.